Kiedy słyszysz kredyt mieszkaniowy czujesz na plecach zimny dreszcz? Rozumiemy – sumy i czas spłacania zobowiązania może każdego przytłoczyć. Jednak dzięki kilku skutecznym radom można zmniejszyć łączne koszty kredytu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złoty! Jeśli interesuje Cię tani kredyt mieszkaniowy, ten artykuł jest dla Ciebie!
Przygotuj się do kredytu
Zanim rozpoczniesz starania o uzyskanie kredytu, zaplanuj kilka kroków, dzięki którym łatwiej będzie go zdobyć. Zacznij od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej – będziesz wiedzieć na jaki kredyt możesz sobie pozwolić w danym momencie, a jeśli wynik Cię nie usatysfakcjonuje, będziesz miał czas, żeby go poprawić.
Kolejną kwestią na którą trzeba zwrócić uwagę jest dobra historia kredytowa. Poniekąd od niej będzie zależało, czy bank zaoferuje ci tańszy kredyt mieszkaniowy, czy zażąda dodatkowych kwot. Jeśli do tej pory terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, wiele zyskujesz w oczach banku. Oznacza to, że jesteś wiarygodny finansowo, a transakcja będzie względnie pewna dla banku. Z drugiej strony, jeśli zdarzyły Ci się opóźnienia, bank dla swojego bezpieczeństwa może podnieść koszty kredytu. Warto zatem zadbać o historię kredytową, gdyż to mocny argument w negocjacjach z bankiem.
Oferty kredytów pod lupą
Aby znaleźć tani kredyt mieszkaniowy dobrze jest patrzeć na oferty pod kątem kilku wskaźników. Pierwszym z nich jest oprocentowanie kredytu. Występuje ono w dwóch wariantach – stałym i zmiennym. Właśnie ta druga opcja może zapewnić nam tańszy kredyt. Oprocentowanie składa się z korygowanej co jakiś czas stopy procentowej oraz marży banku, która jest stała. Jeśli wybierzemy stałe oprocentowanie, warunki będą takie przez cały czas trwania umowy. Oznacza to jednak, że jeśli stopy procentowe spadną – będziemy przepłacać. W przypadku oprocentowania zmiennego, część oprocentowania będzie reagować na zmianę koniunktury – jeśli stopa procentowa spadnie, nasz kredyt również będzie tańszy.
Drugim wskaźnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest prowizja. Jest to jednorazowa opłata za udzielenie pożyczki. Jej wartość waha się w granicach 1-3%, co w przypadku większych kredytów daje zwykle kilka tysięcy złotych. Banki oferują możliwość rozłożenia jej na raty i wliczenia do kredytu – nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Lepiej wpłacić ją jednorazowo, gdyż wliczona do kredytu podniesie nam wysokość odsetek. Uważajmy jednak na oferty kuszące 0% prowizji! Często bank odbija to sobie w wyższej marży.
Warto również wspomnieć o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jest to uniwersalny wskaźnik, który ma ułatwić klientom porównywanie ofert kredytów w różnych bankach. Powinien zawierać w sobie wszystkie najważniejsze koszty związane z umową kredytową, takie jak oprocentowanie, prowizja czy składki ubezpieczeniowe. Informacja o RRSO jest obowiązkowa w każdej ofercie kredytów. Stanowi dzięki temu doskonałe narzędzie do oszacowania jego rentowności – im niższe RRSO, tym niższe koszty kredytu.
Na jak długo wziąć kredyt?
Jeśli chodzi o tani kredyt mieszkaniowy, to czas kredytowania odgrywa w nim istotną rolę. Im dłużej będziemy związani z bankiem, tym bardziej odbije się to na naszej kieszeni. Weźmy jako przykład kredyt na mieszkanie warte 300 tysięcy, oprocentowany na 4,8% z 2% prowizją. Nasz wkład własny wynosi 60 tysięcy. Wzięty na 30 lat, przy ratach równych, da całkowitą łączną wartość kredytu rzędu 458 tysięcy! Ten sam kredyt wzięty na 15 lat da co prawda wyższą ratę miesięczną, ale ostatecznie zapłacimy bankowi 342 tysiące zł, czyli o 116 tysięcy złotych mniej!
Kiedy już o ratach mowa, wspomnijmy o dostępnych wariantach – racie równej i malejącej. Każda z nich składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Gdy wybieramy raty równe, spłacamy na początku głównie odsetki i jedynie niewielką część kapitału. Kiedy wybieramy ratę malejącą w równych częściach spłacamy część kapitałową, co wpływa na wysokość odsetek, gdyż liczy się je właśnie od kapitału. Dlatego raty malejące są lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na tanim kredycie mieszkaniowym.
Wysokość wkładu własnego
Nie bez powodu rekomendowany poziom wkładu własnego wynosi 20%. Dopiero od takiej kwoty można zacząć myśleć o tanim kredycie mieszkaniowym. Im niższy wkład własny, tym transakcja mniej bezpieczna dla banku. Aby zminimalizować ryzyko, bank może wymagać dodatkowo płatnego ubezpieczenia kredytu, czy wyższej marży. Z niskim wkładem własnym lub z brakiem wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, ciężko będzie negocjować dobre warunki.
Bądź na bieżąco z ofertami banków
Chociaż naturalnym odruchem jest szukanie oferty w swoim banku, warto jest przejrzeć oferty konkurencji. Często jest tak, że aby zdobyć nowych klientów, kredytodawcy przygotowują ofertę na naprawdę tani kredyt mieszkaniowy – z obniżonym oprocentowaniem czy marżą. Samodzielne przeszukiwanie ofert banków może być uciążliwe, dlatego aby ułatwić sobie znalezienie najatrakcyjniejszych warunków, warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Widząc oferty różnych banków w jednym miejscu, łatwiej będzie je porównać i znaleźć kredyt odpowiedni dla naszych możliwości.
Chociaż kredyt na mieszkanie może kojarzyć się z uciążliwym zobowiązaniem, to bez niego wielu nie mogłoby liczyć na własny kąt. Jednak jeśli odpowiednio się przygotujemy, możemy znaleźć tani kredyt mieszkaniowy, który nie obciąży znacząco naszego budżetu i pozwoli nam w miarę bezboleśnie zrealizować marzenie o własnych czterech ścianach.