Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

wlasne mieszkanie
4/5 - (25 votes)

Kiedy myślimy o kredycie hipotecznym od razu zaczynamy analizować wysokość wkładu własnego. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła rekomendację „S”, co spowodowało, że z rynku zniknęły kredyty bez wkładu własnego. Czy faktycznie tak jest?
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

W jakim celu został wprowadzony wkład własny?

Kiedy w 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendacje „S” z rynku zupełnie zniknęły kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Przed tym momentem możliwe były nawet hipoteki na 120 proc. wartości mieszkania. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie zarówno interesy banku, jak i jego Klienta. Warto dodać, że w dokumencie tym są również inne zmiany. KNF zalecił udzielanie kredytów tylko w walucie, w jakiej kredytobiorca uzyskuje przychód oraz udzielanie ich na okres maksymalnie do 35 lat. Do oceny zdolności kredytowej przyjmuję się 30-letni okres spłaty, a zalecane jest 25 lat, jako okres „bezpieczny”.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – 4 rozwiązania

Od 2014 roku wysokość wkładu własnego rosła. Aktualnie osoby starające się o kredyt hipoteczny zobowiązane są do wniesienia 20 proc. wkładu własnego. Dla wielu osób jest to kwota nieosiągalna. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby na uzyskanie pozytywnej decyzji banku bez wymaganej gotówki. Jakie mamy możliwości?

 1. Mieszkanie Dla Młodych (MDM). Program rządowy mający na celu wspomóc osoby, które nie są w stanie odłożyć pieniędzy na wkład własny. Pamiętajmy jednak, że aby otrzymać dofinansowanie musimy spełnić określone warunki, zarówno my jako kredytobiorcy jaki i mieszkanie lub dom. Wybrana przez nas nieruchomość musi mieścić się w limitach cenowych, które zmieniają się co kwartał. Program skierowany jest głównie do osób do 35 roku życia (nie dotyczy rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci), które nie posiadają swoich czterech kątów. Program kończy się w 2018 roku. Więcej tu: skorzystaj z MdM przed IKM.
 2. Zabezpieczenie na innej nieruchomości. Kolejnym sposobem uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest zabezpieczenie inną nieruchomością. Ważne jest aby posiadane przez nas mieszkanie lub dom przewyższała wartością wysokość wkładu własnego. Co więcej, możemy zabezpieczyć się nieruchomością nie należąca do nas (nieruchomość może być własnością zarówno kogoś z rodziny jak i obcej osoby). Banki dopuszczają zabezpieczenie nawet na kilku nieruchomościach. Jako zabezpieczenie sprawdzi się również działka budowlana lub uprawna czy budynki przemysłowe.
 3. Pożyczka od dewelopera. Niektórzy z deweloperów proponują swoim Klientom pożyczkę na wkład własny. Warto zainteresować się tym temat poszukując mieszkania. Pamiętajmy, że inwestorom zależy na jak najszybszej sprzedaży dlatego często wychodzą z pomocą swoim potencjalnym Klientom.
 4. Zawyżenie wartości nieruchomości. Poszukując mieszkania lub domu warto skupić się na ofertach osób, którym zależy na sprzedaży. Może trafić się nam okazja kupna nieruchomości poniżej jej rzeczywistej wartości. Jest to szansa na kredyt bez wkładu własnego. Jak to działa? Jeżeli ktoś sprzedaje mieszkanie np. za 150 000 zł a jego rynkowa wartość wynosi 200 000 zł to bank może przyjąć, że różnica występująca pomiędzy ceną transakcyjną, a wartością nieruchomości, to jest nasz to wkład własny! Ważne jest, aby w takiej sytuacji zlecić wykonanie wyceny rzeczoznawcy majątkowemu oraz znaleźć bank, który akceptuje zewnętrzne operaty szacunkowe.

Zbadaj swoją zdolność kredytową za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej na Hipoteki.net. Zdolność ma kluczowe znaczenie na to, czy otrzymasz kredyt.

Czy wkład własny może pochodzić z kredytu gotówkowego?

Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że najłatwiej zdobyć wkład własny poprzez zaciągniecie kredytu gotówkowego. Nie jest to dobre rozwiązanie z trzech przyczyn. Po pierwsze jest to dodatkowe zobowiązanie, obciążające naszą kieszeń. Po drugie wg Rekomendacji S sporządzonej przez Komisje Nadzoru Finansowego „Bank powinien przyjąć od klienta oświadczenie, że środki finansowe kredytobiorcy przeznaczone na wkład własny nie pochodzą z kredytu”. Decydując się na takie posuniecie trzeba liczyć się z konsekwencjami. Po trzecie kredyt gotówkowy może zmniejszyć nam zdolność kredytową i w rezultacie nie otrzymamy kredytu hipotecznego.

Już niedługo zgromadzisz wkład własny na IKM

Od 2018 roku mają zacząć działać Indywidualne Konta Mieszkaniowe, a od 2019 roku – osoby uprawnione będą mogły otrzymać na nie specjalne dopłaty. Pozwoli to sfinansować wkład własny do kredytu hipotecznego.

22 komentarzy w “Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

 1. na zabezpieczenie na innej nieruchomości raczej bym się nie zgodził. są przecież przypadki, że za 20 tysięcy ludzie tracą domy bo im komornik wszedł na to. to rozwiązanie jest zbyt ryzykowne i nieproporcjonalne do możliwej do poniesienia straty.

  1. tak, tylko, ze takie przypadki to raczej ludzie co biorą gotówkę od pożyczkodawców szemranych, chwilówki jakieś itd. na rynku kredytów hipotecznych to naprawdę się nie zdarza.

 2. nie mam wkładu własnego, bo minęłyby lata zanim na niego bym zaoszczędził. to wcale nie takie łatwe uzbierać całą kwotę. a kredyt bez wkładu własnego to konieczność ubezpieczenia, które jest droższe od samego wkładu i tak wygląda cala historia

 3. Niestety wkład własny przy kredytach hipotecznych to prawie norma. Trzeba więc ten wkład zdobyć / pożyczyć itp. Sam kredyt hipoteczny też trzeba wybrać z głową aby później nie żałować

 4. Jak w końcu jest z tym zabezpieczeniem na innej nieruchomości? Byłam u doradcy finansowego – powiedział, że żaden bank mi nie udzieli kredytu jeśli będę chciała go zabezpieczyć nieruchomością…

 5. Jest jeszcze jeden sposob, mozna dogadac sie z wlascicielami nieruchomosci zeby zawyzyli dla banku cene, podpisuje sie odpowiednie oswiadczenie przez notariusza i wtedy z tym oswiadczeniem do banku co stanowi wklad wlasny oddany wlascicielom.

 6. Ja tak juz zrobilam w 2008. Gosc chcial za mieszkanie 145 000 zl. Spisalismy na umowie 165 000 zl. Roznice przelal mi po przelewie calej sumy z banku.

 7. Pytanie do Zuzy. Jemu przelali całą kwotę ale po przyznaniu Tobie kredytu. No to skąd wzięłaś wkład własny do przyznania kredytu?

 8. Problem z kredytami mają na ogół ci, którzy postawili sobie zbyt wysoko poprzeczkę i usilnie próbują do niej doskoczyć. Warto jest poprzeglądać też mieszkania z rynku podwarszawskiego niż pchać się do stolicy za monstrualne pieniądze. Pozdrawiam

 9. Z tego co czytałem na mdm nie ma już co liczyć, pieniedzy nie ma już daaawno… samemu wkład cieżko zebrać, a na nieruchomość nie mam co liczyć bo nie mam od kogo.. ;/ może jak mi się udane znaleźc tanie mieszkanie to może coś tego będzie..

 10. Tak jak dla mnie kredyt bez wkładu własnego nie jest możliwy.. ;/ nie mam innej nieruchomości, ani nikogo kto by mi pomógł.. mieszkania drożeją, mdm już nie ma.. pozostaje mi juz deweloper ale w sumie nie znam żadnego co udziela pożyczek.. i co teraz? ;(

 11. Jak człowiek który zarabia 2800 na rękę, płacąc 1000 zł za wynajem+ 700 na dodatkowe wydatki typu paliwo, telefon, lekarz (bo przecież na NFZ nie ma co liczyć) cała reszta na jedzenie i ubrania, może zaoszczędzić 20%wkładu własnego? Od 18 roku życia trzeba było zacząć zbierać grosze.

 12. Nie wiem kiedy ja wyprowadzę się od rodziców. Pracuję za niewielkie pieniądze, takie jak większość. Nie mam szans odłożyć z tego sumy potrzebnej na wkład własny, a przynajmniej zdążyłabym się zestarzeć, zanim uzbierałabym te pieniądze. Nie mam odłożonych środków przez rodziców, nie mam po nikim mieszkania, ani po dziadkach, ani innej nieruchomości. Nie spodziewam się przypływu gotówki… Dołujące…

 13. Sprzedaje dom ale już siudme małżeństwo nie może otrzymać kredytu.
  Zaproponowali mi po rozmowie z doradcą , spożądzenie umowy przedwstępnej na zaliczkę 30tys fikcyjnie i odrazu dla mnie potwierdzenie zwrotu 30tys i anulowanie umowy.W banku przedstawią tylko tą pierwszą umowę abu otrzymać kredyt.
  Czy to jest bezpieczne czy grozi mi odsiadka za np wyłudzenie ?

 14. Podbijam temat czy takie rozwiązanie jest możliwe i czy w ogóle bezpieczne? Czy komuś udało się w ten sposób ominąć tak pierwsza wplate?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *