Mieszkanie dla Młodych – warto skorzystać nim pojawi się IKM

5/5 - (3 votes)

Jak wynika z badań: programy mieszkaniowe są bardzo potrzebne w Polsce. Sierpniowa pula dopłat z MdM wystarczyła dosłownie na 6 godzin! Na kolejne trzeba czekać do 2 stycznia 2018 roku. Czy warto korzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, czy lepiej zacząć śledzić nowy rządowy program Mieszkanie Plus?

MdM: dlaczego warto skorzystać?

Program Mieszkanie dla Młodych polegał na dofinansowaniu wkładu własnego przez państwo. Przy tańszych nieruchomościach dofinansowanie mogło nawet pokryć część spłaty kredytu. Warunki jakie należy spełnić to:

  • wiek do 35 lat,
  • nie można być wcześniej właścicielem budynku mieszkalnego,
  • nieruchomość musi spełniać określone warunki: całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 m², a domu jednorodzinnego 100 m² – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz jedno lub dwoje dzieci albo nie masz dzieci; powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 85 m², a domu jednorodzinnego 110 m² – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz troje lub więcej dzieci. Dodatkowo nie możemy przekroczyć ceny ustalonej dla danej lokalizacji.

W zależności od ilości dzieci możemy liczyć na następujące dopłaty:

  • 10% dopłaty dla osób niebędących w związkach małżeńskich oraz bezdzietnych małżeństw,
  • 15% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują jedno dziecko,
  • 20% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują dwoje dzieci,
  • 30% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują przynajmniej troje dzieci.

Przy czym w rodzinach, w których w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu urodzi się lub przysposobią trzecie dziecko należy się jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5%

Niewątpliwą zaletą Mieszkania dla Młodych jest fakt, że otrzymujemy wsparcie w momencie zakupu nieruchomości. Dopłata pozwala sfinansować część lub całość wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dla wielu osób uzbieranie minimum 20% wartości mieszkania stanowi niewykonalne zadanie – MdM przychodzi więc z pomocą. Program kończy się jednak w 2018 roku, a styczniowy nabór to jedyna opcja skorzystania.

MdM a IKM – jakie są różnice?

Indywidualne Konto Mieszkaniowe (IKM) jest jednym z założeń powstałym przy pracy rządu nad Mieszkaniem Plus. Zgodnie z zapowiedziami ma to być preferencyjne konto, na którym Polacy będą mogli oszczędzać na zakup nieruchomości, remont, wkład własny.

Dodatkowo gromadzone pieniądze nie będą objęte podatkiem o zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki. Osoby spełniające określone warunki będą mogły liczyć na premie ze strony państwa min. za systematyczne oszczędzanie.

IKM pozwoli na gromadzenie kapitału na zakup mieszkania lub domu wszystkim. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z programu MdM nabywcą nieruchomości stajemy się w stosunkowo krótkim okresie. Z kolei oszczędzając pieniądze na IKM, powoduje że zmuszeni będziemy odłożyć kupno własnych czterech kątów w czasie, minimalny okres oszczędzania to 5 lat. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić.

4 komentarzy w “Mieszkanie dla Młodych – warto skorzystać nim pojawi się IKM

  1. Szkoda, że środków z MdM nie można przeznaczyć na remont domu. U mnie przydałby się taki gruntowny, z drugiej na IKM trzeba jeszcze trochę poczekać…

  2. to mdm to tylko dla młodych. dlaczego jak mam 37 lat to nie mogę skorzystać? tylko jak ma się troje dzieci. chore jakieś ityle! już wolę poczekać na te ikmy

    1. Hmm, czemu MDM – czyli MIESZKANIE DLA MŁODYCH jest tylko dla młodych? Gdyby tylko podpowiedź była w nazwie…

  3. oszczędzanie na mieszkanie nie jest proste i w dużej mierze zależy od własnej determinacji. taki mdm to dobry sposób, żeby wziąć kredyt i masz szybko własne M. na razie mam połowę, ale nie wiem czy dam radę uzbierać jeszcze raz tyle 🙁 zastanawiam się właśnie nad mdm a jak nie to skorzystam na pewno z ikm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *