Jaki wkład własny w 2019 roku?

5/5 - (1 vote)

Osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt zapewne zastanawiają się jaki będzie wkład własny w 2019 roku. Dla wszystkich jest to oczywiste, że wynosi 10 lub 20 proc. ale w zależności od kilku czynników jego wysokość może się zmienić w 2019 roku.

Wkład własny w 2019 roku – co na niego wpłynie?

Zgodnie z Rekomendacją „S” wkład własny w przyszłym roku wyniesie 20 proc. Okazuje się jednak, że zmiany jakie mają nastąpić w 2019 roku na rynku finansowym mogą spowodować, że kapitał własny będzie ciężej zgromadzić.

Podwyższenie stopy procentowej

O podwyższeniu stopy procentowej ekonomiści mówią od ponad roku. Bardzo prawdopodobnie jest to, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie taką decyzję już na przyszłą gwiazdkę. Jakie to ma znaczenie dla kredytobiorców? Ogromne. Większość kredytów hipotecznych zaciąganych jest ze zmiennym oprocentowaniem. Jeżeli nastąpi podwyższenie stopy wzrośnie całkowita kwota zadłużenia, co przełoży się na konieczność posiadania większego wkładu własnego.

Kryzys gospodarczy

Rosnąca inflacja, zahamowanie PKB i dalszy spadek budzą niepokój ekonomistów. Trudno w tej chwili określić, czy jest się czego obawiać, czy jest to tylko chwilowe spowolnienie. W każdym razie warto wziąć ten aspekt pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji o kredycie mieszkaniowym.

Stały wzrost cen nieruchomości

Ceny nieruchomości rosną z kwartału na kwartał. Wynika to głównie z wyższych cen materiałów budowlanych, jak i większego zainteresowania budynkami premium wśród Polaków. Należy pamiętać, że każda podwyżka ma wpływ na wysokość wkładu własnego jakim dysponuje Klient banku. W końcu wkład własny liczony jest od wartości zabezpieczenia jaką jest nieruchomość.

Zaostrzenie polityki kredytowej

Istnieje duża szansa, że w przyszłym roku banki podejmą decyzję o zaostrzeniu polityki kredytowej. Jeżeli tak się stanie przyszli odbiorcy kredytów hipotecznych będą zmuszeni nie tylko posiadać wyższy wkład własny, ale także dysponować dodatkowym zabezpieczeniem czy zapłacić większą marżę kredytową.

Obecnie na rynku jest duża część banków, która po akceptacji przez kredytobiorcę dodatkowego ubezpieczenia zgadza się na wkład własny w wysokości 10 proc. Co więcej możemy nawet spotkać się z propozycją kredytu hipotecznego bez wkładu, ale wówczas całkowity koszt zadłużenia znacznie się zwiększy. Warto dobrze przemyśleć taką decyzje bo może się okazać, że na dłuższą metę jest to zupełnie nieopłacalne finansowo.

Wkład własny w 2019 roku – nie tylko gotówka

Wiele osób o tym zapomina, że banki mogą potraktować także inne zabezpieczenia jako wkład własny. Najczęściej są to:

  • działka na której planujemy budowę domu,
  • zaliczka jaką już zapłaciliśmy deweloperowi,
  • materiał zakupiony na budowę nieruchomości,
  • posiadane nieruchomości, które planujemy sprzedać,
  • pieniądze pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej.

Chcąc, aby bank zaliczył zgromadzony przez nas majątek jako wkład własny, musimy liczyć się z większą ilością formalności, ale zdecydowanie warto to zrobić. Im wyższy wkład własny posiadamy, tym lepsze warunki kredytu mieszkaniowego możemy wynegocjować.

Wkład własny został wprowadzony po to by zabezpieczyć, zarówno banki jak i ich Klientów. Dla wielu osób jest to przeszkoda uniemożliwiająca zakup własnego mieszkania. Niestety po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych rząd nie planuje dopłat do kredytu mieszkaniowego.

Trudno dziś przewidzieć co dokładnie przyniesie rok 2019, należy jednak rozważyć czy warto czekać do przyszłego roku z zakupem mieszkania. Nikt nie jest w stanie powiedzieć o ile i kiedy zostaną podwyższone stopy procentowe. Czy ceny nieruchomości nadal będą rosły? Być może warto zrobić sobie prezent na święta i podpisać umowę kredytową już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *