Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

3.7/5 - (8 votes)

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego stajemy przed dylematem: wybrać gotowy projekt z katalogu czy przygotowany przez architekta, zgodnie z naszymi marzeniami i oczekiwaniami. Wszystko zależy od naszych preferencji, ale także od tego jakim budżetem dysponujemy. Poniżej przedstawimy zalety oraz wady obydwóch rozwiązań.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego

Projekty indywidualne zazwyczaj wybierane są przez właścicieli trudnych działek, na których trudno wkomponować domy z katalogów lub te osoby, które nie znalazły gotowego rozwiązania spełniającego ich potrzeby. Największym plusem takiego projektu jest fakt, że dostosujemy ilość oraz rozkład pomieszczeń do naszych preferencji. Razem z architektem stworzymy idealny dom. Cena projektu jest uzależniona od kilku czynników min.:
• wielkość domu,
• skomplikowanie rozwiązań,
• czynności przedprojektowe (mapy, geologia, uzgodnienia pozwalające na złożenie wniosku na budowę),
• regionu kraju, renomy pracowni architektonicznej.

Pamiętajmy także, że decydując się na indywidualny projekt musimy określić jaki zakres prac ma wykonać architekt. Najtańszym, ale jednocześnie najbardziej ryzykownym rozwiązaniem, jest wykonanie samego projektu budowlanego. Okazuje się, że pozorna oszczędność na tym etapie może wpędzić nas w tarapaty. Dlatego dobrą praktyką jest dodatkowo zlecenie wykonania zakresu opracowań:
• materiałów przedprojektowych (mapy, badania gruntu itp.)
• koncepcji architektonicznej,
• projektu wykonawczego (konstrukcja, instalacje wewnętrzne),
• nadzór autorski.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dom zostanie zbudowany zgodnie z początkowymi założeniami. Ceny za projekt indywidualny to kilka a nawet kilkanaście tysięcy. Pracownie architektoniczne zazwyczaj podają koszt projektu w przeliczeniu na metr kwadratowy (ceny wahają się od 50 -200 zł/m2). Szacuje się, że może to być 2-5% wartości inwestycji.

Projekt gotowy domu jednorodzinnego

Największą zaletą kupna gotowego projektu jest cena – średnia cena to wydatek od dwóch do trzech tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że decydując się na to rozwiązanie musimy przed przystąpieniem do budowy wykonać adaptację projektu. Czynność ta musi być wykonana przez osobę do tego uprawnioną czyli certyfikowanego architekta. Co więcej, każdy projekt jest chroniony prawami autorskimi, w związku z tym, zmiany nie mogą być dowolne. Dlatego podejmując decyzję należy sprawdzić, jakich zmian możemy dokonać.

Adaptacja projektu jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt przystosowuje projekt do konkretnych uwarunkowań działki, a następnie dopasowuje do planu zagospodarowania przestrzennego oraz dostosowuje do stref obciążeń konstrukcyjnych. Dodatkowo obejmować może także zmianę położenia okien i ich liczbę lub nieznaczną zmianę szerokości budynku.

Koszt adaptacji projektu zaczyna się od około 2500 zł. Uzależniony jest od tego, jakie biuro architektoniczne wybierzemy i jak wiele zmian trzeba będzie nanieść. Do tego trzeba koniecznie doliczyć mapy geodezyjne oraz badania geotechniczne (przeciętny koszt to od 500 do 1 500 zł).

Wybór między gotowym projektem a indywidualnym nie jest łatwy. Należy jednak kierować się racjonalnymi przesłankami. Wybierając dom z katalogu trzeba przeanalizować ilość zmian, które zamierzamy wprowadzić, może okazać się, że będzie to bardziej pracochłonne i kosztowne niż zamówienie projektu indywidualnego. Działa to tak samo w drugą stronę. Proste bryły domów znajdziemy w katalogach. Wybór projektu to dopiero początek wydatków związanych z budową więc nie ma sensu przepłacać już na starcie.

14 komentarzy w “Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

  1. indywidualny projekt jest bardzo drogi. moim zdaniem nie warto przepłacać w tej kwestii. jest tyle gotowych projektów które są naprawdę świetne a kosztują znacznie mniej.

    1. Właśnie przez takie nastawienie większość domów w Polsce jest paskudna i totalnie niefunkcjonalna. Projekt domu, to nie kupno kartofli na targu. Zmiany w projekcie typowym, które zawsze są konieczne, kosztują niewiele mniej (lub więcej) niż projekt typowy, zrozumcie to w końcu ludzie.. A koszt budowy? Nie sądzisz, że mając projekt indywidualny masz nad tym kontrolę od samego początku? Przecież koszt projektu do kropla w morzu, początek drogi. W życiu nie zmówiłbym projektu gotowego.

    2. Po adaptacji gotowca cena takiego opracowania często przekracza cenę projektu indwidualnego, zwłaszcza przy trudnych warunkach gruntowych… chytry zawsze dwa razy traci. Co ciekawe klient nie chce płacić 150PLN/mkw za projekt ale bez problemu wyda 250PLN/mkw za aranżacje wnętrz …SIC

  2. Postawiłam na własny projekt, tylko pode mnie. Nie chce mieć domu takiego samego jak pół dzielnicy. Wszystko mam dostosowane do swoich potrzeb. Zapłaciłam sporo, to prawda, ale dom jest dla mnie i mojej rodziny idealny i co najważniejsze będzie się wyróżniał.

    1. Hej,
      Próbuję się zorientować w kosztach. Podpowiedziałabyś mi, jaki metraż miałaś i ile za projekt indywidualny zapłaciłaś?

  3. Zleciłam projekt domu indywidualnego architektowi, który wydobył z mojej działki , i jej otoczenia to co najlepsze. Dobrze się czuję mieszkając w nim , bo wiem ,że jest zaprojektowany tylko da mnie i mojej rodziny uwzględniając nasze potrzeby.
    Budowa to nie jest pestka, tylko duże , stresujące przedsięwzięcie ( dla mnie była). Warto mieć projekt i później dom, który nie będzie rozczarowaniem , a dokładnie przemyślany i zaprojektowany pod nasze potrzeby i gust, wart będzie trudów i niedogodności budowy , a życie w nim sprawi nam radość. Cena projektu indywidualnego nie jest taka wysoka , duże są koszty robót budowlanych , elektryków, hydraulików, wykopów itd.

  4. Cześć. Dzisiaj otrzymaliśmy wycenę za projekt od architekta za dom parterowy, bez piwnicy o powierzchni około 200m2. Cena 40 tys. netto. Czy to dużo?

    1. Ja takie projektuje w kwocie ok. 8-9t. To jest stawka minimalna za jaką się opłaca tworzyć w miarę proste konstrukcyjnie domy bez udziału konstruktora. Wycena wychodzi za 200m dom 200zł za m2 zaprojektowanej powierzchni, stawka rynkowa jest przyjęta 100zł/m2 lecz większość architektów robi za połowę ceny bo takie są realia rynkowe przy klientach, którzy nie mają super wymagań do zawartości projektu.

  5. Najlepiej kupcie projekt gotowy, zlećcie adaptację jakiemuś młodziakowi albo dziadkowi co wam zrobi za miskę ryżu, weźcie najtańszych wykonawców do budowy waszego wymarzonego domu itd., itp. Efekt końcowy będzie zaje…sty.

  6. Sam mam dom z gotowego projektu, który kupiłem w Projektach z wizją. Dom jest bardzo ekonomiczny, świetny ma układ pomieszczeń. Nie przeszkadza mi że ktoś wybuduje sobie taki sam dom 😉

  7. Witam
    Otrzymałem warunki na zabudowę.
    Chciałbym zlecić wykonanie projektu nietypowego domu.
    Dom-ziemianka. Budynek ma mieć do 100m. Będzie cały w skarpie, przysypany 1,5 m ziemi. Ściana frontowa zwrócona do południa będzie jedyną z oknami i oczywiście drzwiami.
    Piotr

  8. Jeśli nie idziemy do topowego architekta który życzy sobie np 80 tys za projekt (wolno mu, pracował na swoją pozycję i co najważniejsze ma Klientów), tylko do powiedzmy „normalnej” pracowni architektonicznej, to za projekt arch – bud zapłacimy ok 8-20 tys netto. Czy to dużo? Zależy. Jeśli budujemy na 5 lat i później sprzedajemy – dużo. Jeśli budujemy dla siebie z planem że na całe życie – w sensie – nie sięgamy wyobraźnią poza budowany dom, to zdecydowanie lepiej zlecić projekt indywidualny. I na prawdę warto sobie przemyśleć, czy 2 – 4% wartości domu (bez mebli, wyposażenia, itd) to jest dużo za to, żeby dom był skrojony pod nas? Tyle kosztuje piec gazowy – czy kupimy najtańszego dziada i będziemy się z nim mocować przez ileś lat..? A z drugiej strony nie mamy oporów żeby wydać tyle na sprzęt audio. Pomijam kwestie estetyczne, bo indywidualny projekt też ma szanse na tytuł paszteta roku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *