Banki i Skoki

Gdzie najlepiej założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Nowy rządowy program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych to szansa dla wielu osób na kupno nieruchomości lub dokonanie generalnego remontu. W jego ramach od oszczędności zgromadzonych na specjalnych kontach i mieszczących się w określonych granicach nie będzie konieczności opłacania 19% podatku od zysków kapitałowych. Przewidziane są także specjalne premie od państwa dla oszczędzających spełniających wyznaczone kryteria. Zgodnie z ustawą konta z programu można zakładać w bankach oraz SKOK-ach biorących w nich udział.

Gdzie założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Aktualnie nie ma jeszcze dostępnym produktów IKM, jednak z naszych wiadomości wiadomo, że do programu przystąpić mają:

Na co zwrócić uwagę wybierając Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Konta zakładane w instytucjach finansowych objętych programem są oprocentowane. Wysokość odsetek, jakie możemy uzyskać jest różna. Ich wielkość nie ma być ustawowo określona. Dlatego bardzo ważnym jest przeanalizowanie poszczególnych warunków IKM. Wybór najkorzystniejszej z pewnością pozytywnie odbije się na domowym budżecie. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z poszczególnymi ofertami Indywidualnych Kont Mieszkaniowych w bankach.

Minimalny okres oszczędzania według założeń to 5 lat. Sprawdźmy wobec tego, czy bank lub SKOK nie oferuje dodatkowych profitów, np. w postaci podwyższonego oprocentowania za lokowanie środków powyżej tego okresu. Utrzymanie stałych klientów dla banku jest bardzo ważne, gdyż powoduje ciągły dopływ środków. Dzięki temu instytucje są w stanie udzielać większej ilości kredytów. Jeżeli instytucja przewiduje takie korzyści przemyślmy je dobrze.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to zysk przede wszystkim dla oszczędzających systematycznie. Dla wielu osób niezwykle istotna jest również wygoda korzystania z produktu. Sprawdźmy zatem, czy na wysokość oprocentowania wpłynie ilość gromadzonych systematycznie środków lub czy przy wyższych kwotach niż założone otrzymamy jakieś przywileje. Najwygodniejsza byłaby opcja, w której możemy oszczędzać tyle, aby zawsze spokojnie starczyło nam na pozostałe wydatki, a wyższe wpłaty byłyby tylko dodatkiem. Czasami banki oferują np. dodatkowe upusty w sieciach sklepów lub zniżki na jakieś usługi. Warto wziąć to pod uwagę, jeżeli często korzystamy z usług firm objętych promocjami.

Indywidualne Konto Mieszkaniowe w banku – jak długo trzeba oszczędzać

Jeśli nasze oszczędzanie będzie trwało krócej niż 5 lat utracimy naliczone odsetki. Lokowanie środków w dłuższej perspektywie z pewnością przyniesie dodatkowe profity. Oszczędzanie na mieszkanie w ramach IKM jest okazją, z której warto skorzystać niezależnie od tego czy myślimy o kupnie mieszkania czy tylko remoncie.