Ustawa o IKM- co się dzieje z projektem?

4.2/5 - (5 votes)

Zgodnie z zapowiedziami ustawa o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych powinna wejść w życie na początku tego roku. Jednak prace i konsultacje w zakresie pomocy i jej wysokości, dla osób chcących oszczędzać na cele mieszkaniowe nadal trwają. Resort MiB podkreśla konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]
Rozwój mieszkalnictwa i pomoc w tym zakresie wydają się być wręcz niezbędne. Deficyt mieszkaniowy stanowi bowiem poważne wyzwanie dla rządzących. Znajdujemy się na szarym końcu wśród państw europejskich z liczbą mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców. Znacząca poprawa sytuacji wymaga zastosowania długofalowej polityki wspierającej budownictwo w naszym kraju.

Na co możemy obecnie liczyć?

Po rozdysponowaniu puli z programu Mieszkanie dla Młodych, osoby zainteresowane kupnem mieszkania nie mają możliwości uzyskania dopłat. Budujący domy systemem gospodarczym jeszcze do końca tego roku mają prawo skorzystać ze zwrotu części podatku VAT za niektóre materiały budowlane.

IKM- brakująca część Mieszkania Plus

Program Mieszkanie Plus ma wspierać osoby, które myślą o własnym „M”, ale ich dochód jest zbyt niski, by uzyskać kredyt hipoteczny. To rozwiązanie z pewnością umożliwi wielu zainteresowanym dojście do własności wymarzonego mieszkania. Nadal brakuje jednak takiego rozwiązania, jak IKM, które pozwoli na zgromadzenie środków na kupno nieruchomości w wybranej lokalizacji.

Przeczytaj też: Mieszkanie Plus: warunki, nabór, wnioski

Trzy filary programu Mieszkanie Plus mają zatem zadziałać kompleksowo i odpowiedzieć na różne społeczne potrzeby. Powstające lokale w ramach programu M+ cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W samej Białej Podlaskiej złożono około 1400 wniosków o przyznanie mieszkań, mimo iż powstaje ich tylko 186. To zjawisko pokazuje, jak wielkie są potrzeby.

IKM – na jakim etapie są prace?

Niestety projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych jest nadal na etapie konsultacji. Obecnie trwają prace pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa a Ministerstwem Finansów. Największe zapytania budzi wysokość planowanych premii od rządu dla osób spełniających określone kryteria. Konieczny do ustalenia jest także zakres prac remontowych, na które można by uzyskać dopłaty. MiB próbuje przekonać MF o konieczności szybkiego wprowadzenia w życie ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Jednak sam program będzie stanowił obciążenie dla budżetu oraz zmniejszy wpływy z 19% podatku Belki. Wymaga zatem dokładnego przeanalizowania i znalezienia złotego środka, który zadowoli potrzebujące społeczeństwo i nie obciąży zbyt bardzo środków z budżetu.

IKM – dlaczego są potrzebne?

Program Mieszkanie dla Młodych pomógł ogromnej liczbie Polaków w uzyskaniu własnego mieszkania. Jednak jest to tylko kropla w morzu obecnych potrzeb społeczeństwa. Zmiany i zastosowanie odpowiednich narzędzi jest zatem niezbędne. Takie zdanie podkreśla również rząd. Bez odpowiedniego wsparcia niemożliwe stanie się zwiększenie dostępności mieszkań. Wydatki na cele mieszkaniowe są zatem nieuniknione. Na razie pozostaje jednak czekać na zakończenie prac legislacyjnych nad ustawą.

4 komentarzy w “Ustawa o IKM- co się dzieje z projektem?

  1. Śmiechu warte … na koncie premie będą do wpłąconej kwoty 8000 zł, oprocentowanie jakieś 5% czyli zarobi się 400 zł na rok 😀 przez pięć lat zarobisz 2000 zł ! HAHAHA i co ja mam za to kupić mieszkanie ? 😀
    W MDM dawali dotacje 10 000 – 15 000zł
    Dobra zmiana

  2. Wystarczy oszczędności na poczet wkład własnego -np. 40 000zł *5% = 2 000zł * 5 lat i masz 10 tys :). Chyba tak sobie to wymyślili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *