Rok 2017 przyniósł wiele zmian, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne. Został podniesiony minimalny wkład własny do 20%. W tym czasie weszła także w życie ustawa o kredytach hipotecznych oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego. Zwiększenie potrzebnej minimalnej kwoty miało uniemożliwić bankom przyznawanie kredytów osobom, których na to nie stać, a tym samym zapobiec problemom całego sektora finansowego.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]
Ustawa natomiast została wprowadzona z myślą o klientach. Zapewniła ona większą transparentność ofert i położyła nacisk na uświadamianie przyszłych kredytobiorców co do ryzyka zmian wysokości stawki referencyjnej. Wpływ na wprowadzenie nowych rozwiązań miały kłopoty frankowiczów, których wzrost kursu franka szwajcarskiego w wielu przypadkach doprowadził do ogromnych problemów ze spłatą. Czy rok 2018 będzie równie owocny w zmiany? Na razie nic tego nie zapowiada.
Kredyty hipoteczne w 2018 roku
W 2018 roku wysokość minimalnego wkładu własnego ma pozostać nadal na ustalonym 20% poziomie. Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła do tej pory stóp procentowych i utrzymuje je ciągle na rekordowo niskim poziomie. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów taka sytuacja może potrwać nawet do początku 2019 roku. Tak sugerują również słowa prezesa NBP ze styczniowego posiedzenia, który wyraził chęć utrzymania stabilnego poziomu stóp procentowych przez cały rok. Dla kredytobiorcy to znak, że na razie rata zobowiązania nie powinna ulec podwyższeniu, a dla osób oszczędzających na lokatach- brak wzrostu ich oprocentowania.
Trendy na rynku mieszkaniowym
Niskie zyski z lokat popychają inwestujących w poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Wiele osób bierze teraz kredyt na zakup mieszkania, które później wynajmuje. Takie rozwiązanie pozwala na opłacenie rat pożyczki i daje dodatkowy dochód do miesięcznego domowego budżetu. Z każdej zaangażowanej złotówki w nieruchomość, inwestorzy otrzymują rocznie średnio cztery razy więcej zwrotu niż z lokaty bankowej. Jednak ogromne zainteresowanie lokalami i ich kupowanie na coraz większą skalę, skutkuje wzrostem cen. W ostatnich latach obserwuje się trendy systematycznego zwiększania ceny 1 m2 nieruchomości. Niestety tym samym uderza to również w osoby, które zaciągają kredyty na lokale zaspokajające ich własne potrzeby mieszkaniowe, których nie mają zamiaru przeznaczyć na wynajem.
Koniec MdM i co dalej?
Co rusz słyszymy o wzroście liczby udzielanych kredytów hipotecznych. Od kilku lat obserwujemy nowe rekordy, które dotyczą branży budowlanej. Dodatkowo początek roku może być uważany za bardzo owocny ze względu na program Mieszkanie dla Młodych i dostępną pulę środków, która została rozdysponowana w zaledwie dwa dni. Nie wiadomo jednak, jak mocno zakończenie programu wpłynie na chęć osób zainteresowanych do korzystania z kredytów hipotecznych. MdM mimo swojej popularności był kierowany tylko do określonego grona odbiorców, którzy musieli spełnić wymogi ustawy. Pozostali i tak byliby zmuszeni skorzystać z pożyczki bez dofinansowania ze strony państwa.
Rząd zapowiada wprowadzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które mają być jednym z filarów programu Mieszkanie Plus. IKM ma stać się także naturalnym następcą MdM. Jednak nadal trwają prace nad ustawą. Zgodnie z pierwotnymi planami pierwsze konta powinny być już zakładane od stycznia tego roku. Zainteresowani będą jednak niestety musieli poczekać. Ten sposób oszczędzania ma pomóc także w uzyskaniu środków na wkład własny oraz zwiększyć wiarygodność ich posiadaczy dla banków. Tu piszemy, co się aktualnie dzieje z projektem ustawy o IKM.
Kredyt hipoteczny 2018- czy to się opłaca?
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można powiedzieć, iż nadal jest to najlepszy okres na zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze względu na niskie oprocentowanie. Nawet mimo podwyżek marż banków, ze względu na nowy podatek bankowy i tak kredyty są stosunkowa tanie. W 2017 roku średnia marża wzrosła do 2,20%, podczas gdy jeszcze rok wcześniej utrzymywała się na poziomie 2,01%. Należy jednak podkreślić, iż wzrost stóp procentowych wpłynie na wysokość rat zobowiązania i całkowitego kosztu kredytu hipotecznego.
Oprócz oprocentowania przy zaciąganiu pożyczki na mieszkanie, powinniśmy zwrócić również uwagę na inne czynniki. Wstępne wybranie oferty z pewnością ułatwi porównywarka kredytów hipotecznych. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem nie na rok, ale na lata. Do wyboru należy zatem podchodzić ostrożnie i dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Nawet pozornie niewielka różnica w miesięcznych ratach w ciągu 30 lat pociąga za sobą duże koszty.