Mieszkanie Plus: warunki, nabór, wnioski

Wstępny nabór w wybranych miastach do rządowego programu Mieszkanie Plus już ruszył. Ponad 70 miast wyraziło chęć przystąpienia do programu. Z dnia nadzień wzrasta liczba prawdopodobnych lokalizacji spełniających wyznaczone kryteria. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać mieszkanie, do kogo kierować wniosek? Czy Mieszkanie Plus odniesie podobny sukces jak Mieszkanie dla Młodych?

Mieszkanie Plus – dla kogo?

Wcześniej działające programy: Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych wspierały zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Mieszkanie Plus polega na budowie mieszkań pod wynajem, z możliwością późniejszego wykupienia na własność.

Mieszkanie Plus jest skierowany głównie do rodzin, które nie kwalifikują się na mieszkanie socjalne i nie posiadają zdolności kredytowej, pozwalającej na wzięcie kredytu hipotecznego. Co ważne, koszt najmu Mieszkania Plus ma być zdecydowanie niższy niż na rynku komercyjnym i w zależności od lokalizacji ma znajdować się w przedziale 10-20 zł za metr (bez opłat za media).

Decydując się na wynajem z opcją wykupu musimy liczyć, że czynsz wzrośnie o około 20 proc. Przy czym mieszkanie będziemy mogli nabyć na własność po 20-30 latach. Z tej opcji będzie można zrezygnować w każdym momencie a nadpłata zostanie zwrócona najemcy. Ważne jest to, że program ten nie narzuca granic wiekowych beneficjentów, jak było w przypadku MdM. Ustawa reguluje kto ma pierwszeństwo w naborze:

Lista osób uprawniownionych do Mieszkania Plus, źródło: https://mieszkanieplus.org.pl/

Gdzie i kiedy można składać wnioski do programu Mieszkanie Plus?

Przyjmowaniem wniosków, ich analizowaniem będą zajmowały się samorządy. Wynika to z faktu, iż władze lokalne najlepiej znają sytuacje materialną w swoim regionie. Dlatego właśnie samorządy będą ustalały kryteria i zasady kwalifikacji do rządowego programu. W związku z tym należy na bieżąco śledzić informację na temat Mieszkania Plus w danym mieście aby w odpowiednim czasie złożyć niezbędne dokumenty( polecamy stronę: https://mieszkanieplus.org.pl/).

Ważną informacją jest również fakt, iż w wynajmowanym mieszkaniu będzie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z członków rodziny.

W kilku polskich miastach rozpoczęła się już budowa nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus. W pozostałych trwają negocjacje z podwykonawcami. Rządowy program zaczyna nabierać realnych kształtów, a my czekamy na pierwszych zadowolonych beneficjentów.

7 komentarzy w “Mieszkanie Plus: warunki, nabór, wnioski

  1. niestety jestem właścicielem mieszkania i boję się, że raczej się nie załapię na żadne mieszkanko z opcją. szkoda złudnych nadziei. nawet jeżeli w tym moim lokum mieszka żona, bo jesteśmy w separacji i tak w gruncie rzeczy to nie mam gdzie się podziać…

  2. ten cały program mieszkanie plus to niezła robota. w końcu ktoś pomyślał o ludziach, którzy nie mają gdzie mieszkać i są skazani na mieszkanie razem z rodzicami. ciekawe tylko czy rzeczywiście te czynsze takie tanie będą jak zapowiadali.

    1. raczej tak, moja córka myśli o mieszkaniu z tego programu i dla takiej Bydgoszczy opcja z najmem ma kosztować 10,56 za m2. to przyzwoicie zwłaszcza, że w ostatnich czasach mieszkania u nas bardzo zdrożały. a tutaj jeszcze nowe i ładne budownictwo a nie stary, obdrapany blok

  3. takich ludzi którzy się kwalifikują jest cała masa. i tak wydaje mi się że największe szanse maja jedynie osoby z gromadką dzieci. dla mnie samotnej kobiety nie ma raczej szans na m+.

  4. Rząd chce pomóc nieudolnym średniakiem. Szkoda, że nie myślą o zaradnych, którzy sami inwestują w miejscach gdzie nie ma takich projektów i są przez Rejony Energetyczne kasowani po 85 zł. miesięcznie za posiadanie licznika w taryfie G11. Jedna kilowatogodzina kosztowała mnie przez ostatnie cztery lata 70 zł.
    Dla kogo te dogodności, na pewno nie dla mnie. Złodziejska prywata w tym kraju z przyzwoleniem kolejnych ekip.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *