Ulga budowlana na materiały budowlane w 2018 roku

4.2/5 - (12 votes)

Program Mieszkanie dla Młodych kojarzony jest głównie z pomocą w zakupie pierwszego własnego mieszkania lub domu. Jednak budując dom metodą gospodarczą możemy liczyć na zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. MdM kończy się w 2018 roku dlatego warto sprawdzić czy możemy skorzystać ze wsparcia.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

Dla kogo zwrot VAT-u w ramach MdM?

Wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych została zniesiona powszechna możliwość skorzystania ze zwrotu podatku VAT poniesionego za zakup materiałów budowlanych. Rodziny budujące własne cztery kąty nie zostały jednak pozostawione same. Zwrot VAT-u jest możliwy, ale tylko na zasadach określonych w programie MdM.

W ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, część pieniędzy mogą odzyskać osoby, które:

• najwcześniej 1 stycznia 2014 r. otrzymał pozwolenie na planowane prace budowlane albo dokonały odpowiedniego zgłoszenia dotyczącego budowy
• przeznaczyły zakupione materiały budowlane na:
– budowę domu jednorodzinnego,
– rozbudowę lub nadbudowę budynku na cele mieszkalne,
– przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia na takie, w którym będzie można mieszkać,
• uzyskały zgodę na prowadzoną inwestycję przed ukończeniem 36 roku życia – w przypadku małżonków limitu nie może przekraczać co najmniej jedna osoba (limit wiekowy nie dotyczy osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci)
• wykonywały prace budowlane przy domu albo mieszkaniu, którego powierzchnia nie przekracza limitów metrażowych programu MdM (mieszkanie 75 m2 a dom 100 m2 – osoby wychowujące co najmniej trójkę dzieci mogą pozwolić sobie na nieruchomość większą o 10 m2)
• nie jest i nie był właścicielem innego budynku niż ten, który został wybudowany za pomocą materiałów, za które przysługuje zwrot (w przypadku małżeństwa ten warunek dotyczy obu osób) – nie dotyczy osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci
• nie przysługuje i nie przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (przypadku małżeństwa ten warunek dotyczy obu osób) – nie dotyczy osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci.

Pamiętajmy o tym, że rok 2018 jest ostatnim rokiem trwania programu Mieszkanie dla Młodych w związku z tym, pod uwagę brane będą tylko faktury wystawione do końca września 2018 roku. Ustawodawca przygotował dokładna listę materiałów, za które możemy otrzymać zwrot (http://dziennikurzedowy.mir.gov.pl/media/1409/DziennikUrzedowyMIR_poz6_2013.pdf)

Wysokość zwrotu za materiały budowlane

Zwrot zapłaconego podatku VAT za materiały budowlane otrzymamy złożeniu i zaakceptowaniu wniosku przez Urząd Skarbowy. Pamiętajmy aby dokumenty złożyć do końca roku, w którym budynek został oddany do użytkowania – w innym przypadku ulga nam przepadnie.

Ustawodawca przewidział limit na zwrot i aby go obliczyć należy skorzystać ze wzoru: 70 x cena 1m2 x 0,12195, przy czym cenę 1 m2 możemy sprawdzić na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – należy wybrać kwotę, która obowiązywała przed kwartałem w którym złożyliśmy wniosek. Natomiast kwotę zwrotu obliczymy wzorem: wartość podatku VAT na fakturze x 0,6522.

Wniosek o zwrot VAT-u

Tak jak pisaliśmy wcześniej, wniosek o zwrot VAT-u za materiały budowlane należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Możemy to zrobić, zarówno osobiście, jak i wysłać pocztą (listem polecony). Do wypełnienia dokumentu potrzebne nam będą następujące dane:

• imię i nazwisko,
• identyfikator podatkowy (numer PESEL albo NIP)
• adres zamieszkania (jeżeli składamy wniosek z małżonkiem i mieszkamy w różnych miejscach należy podać obydwa adresy)
• rodzaj naszych wydatków (na przykład budowy budynku mieszkalnego),
• rok rozpoczęcia inwestycji,
• wykaz faktur oraz wartość wydatków, które były związane z naszą inwestycją
• kwotę zwrotu,
• oświadczenie, że nie jesteśmy właścicielami innego budynku niż ten, który został wybudowany za pomocą materiałów, za które przysługuje zwrot ( w przypadku osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci nie składamy takiego oświadczenia)
• kopie faktur za materiały budowlane,
• kopię pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy.

Zwrot pieniędzy dostaniemy w ciągu 4 miesięcy. W przypadku, jeżeli naczelnik urzędu zmieni wysokość zwrotu (zwiększy lub zmniejszy) otrzymamy taką informacje na piśmie. Pamiętajmy o tym, że zwrot jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli nie musimy uwzględniać go w rozliczeniu rocznym.

Informacji o uldze budowlanej udziela Krajowa Informacja Podatkowa Infolinia, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 oraz Urzędy Skarbowe.

62 komentarzy w “Ulga budowlana na materiały budowlane w 2018 roku

 1. To prawda o zwrocie podatku vat mało kto wie lub pamięta. W głównej mierze chyba dlatego że dopłaty są znacznie wyższe. VAT to najwyżej kilka-kilkanaście tysięcy, a dopłata do kredytu to nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 2. Jeżeli teraz (luty 2018) rozpoczynam prace remontowe, pierwszego w życiu mieszkania (na które też dostałem dofinansowanie MDM) mogę liczyć na zwrot VAT-u? Każdy mówi mi co innego, nawet znajomy, kóry pracuje w urzędzie skarbowym mówi, że nie ma takiej możliwości… zgłupieć już idzie od tych rozbieżnych informacji.

  1. Zwrot podatku przysługuje na materiały użyte na budowę domu (spełniającego warunki ustawy). Sam remont nie łapie się na ulgę. Kolega ma rację.

  2. Faktury do odliczenia wystawione do września 20218 roku.
   …Pamiętajmy o tym, że rok 2018 jest ostatnim rokiem trwania programu Mieszkanie dla Młodych w związku z tym, pod uwagę brane będą tylko faktury wystawione do końca września 2018 roku….

 3. Zgodnie z warunkami dotacji podanymi powyżej, o zwrot podatku mogą ubiegać sie osoby które”wykonywały prace budowlane przy domu albo MIESZKANIU, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza limitów metrażowych programu MDM” to dlaczego nie ubiegać się o zwrot podatku przy remoncie mieszkania??

  1. Ustawa określa zakres prac, „zwrot mogą otrzymać osoby, które:
   • przeznaczyły zakupione materiały budowlane na:
   – budowę domu jednorodzinnego,
   – rozbudowę lub nadbudowę budynku na cele mieszkalne,
   – przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia na takie, w którym będzie można mieszkać.”
   Remont nie wchodzi w zakres takich prac, artykuł wyraźnie to określa.

 4. Witam prosze mi powiedziec bo ja juz sie polubiłam. Wybudowalismy z mężem dom teraz w lutym zlozylismy wniosem o odbiór. Mamy po 30 lat, 3 dzieci i dom w powierzchni uzytkowej 110m2 ale dom byl budowany z pieniazkow ze zwyklego kredytu hipotecznego, czy my rowniez mozemy sie starac o zwrot podatku za materiały budowlane?

  1. Tak, jeśli mają Państwo faktury, a pozwolenie na budowę zostało wydane po 1 stycznia 2014 – dostaną Państwo zwrot. Szczegółowych informacji powinien udzielić miejscowy urząd skarbowy.

  2. W momencie przystąpienia MDM dom miał powierzchnie 84 mk. Po rozbudowie i nadbudowie ma 128. O zwrocie VAT-u decyduje chwila przystąpienia do MDM w 2017 roku? MDM nie zabrania rozbudowy, to tak samo powinno być ze zwrotem VAT. Liczaę się wszystkie wydatki jak zakup cegieł, betonu, okien rur?!

   1. Materiały, które można rozliczyć, określa obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Rozbudowa domu musi się mieścić w limitach metrażowych (100 mkw powierzchni mieszkalnej, 110 mkw dla rodziny z trojgiem i więcej dzieci) oraz spełniać inne warunki ustawy. O zwrot VAT należy ubiegać się w Urzędzie Skarbowym, wcześniej przyznana dopłata MdM nie ma z tym nic wspólnego.

 5. Witam. Na innych stronach pisze cos o limicie metrów np. do 100m2 albo z 3 dzieci do 110m2 to prawda?
  czy jezeli buduje dom 134m2 i chcialbym starac sie o zwrot to moge?

  1. Tak, limit obowiązuje. Limit powierzchni 100m2 dotyczy powierzchni mieszkalnej (bez piwnicy, kotłowni, garażu itp.). Jeśli Państwa dom spełnia ten limit – mogą się Państwo starać o zwrot VAT.

 6. wracając do remontu mieszkania zakupionego w programie MDM, należy się wyzbyć złudzeń na temat zwrotu VAT za wymianę okien, podłóg, gładzi, płytek itd itd ?

 7. Witam chciałam zapytać co w przypadku, gdy w tym 2018 roku nie zdążymy wykończyć domu i oddać go w użytkowanie. Czy można ten wniosek złożyć np. w 2019 roku?

  1. MdM kończy swoje działanie w 2018 roku, nie ma możliwości złożyć wniosku później niż do 31 grudnia 2018.

 8. Czy materiały budowlane zakupione wraz z usługą montażu, a co za tym idzie opodatkowane stawką VAT 8%, kwalifikują się do zwrotu VAT ( budowa domu jednorodzinnego do 100 m2 )

 9. Witam,
  kupiłam mieszkanie w stanie deweloperskim i aby w nim zamieszkać musiałam je wykończyć – zakup materiałów budowlanych miał miejsce i wykorzystanie ich w celu przystosowania pustych ścian do zamieszkania i życia. Nie korzystałam z MDM. Czy mogę skorzystać w takim razie z odliczenia faktur VAT za te materiały czy dla takich osób Państwo nie znalazło pomocy?

  1. Niestety, taka sytuacja nie spełnia wymogów ustawy. Zwrot VAT przysługuje przy budowie (lub przekształceniu budynku niemieszkalnego w mieszkalny) domu.

 10. Witam, mam pytanie odnośnie odliczenia VAT z programu MDM, żeby się zbytnio nienrozlisywac to pwoiem ze spełniam wszelkie warunki aby uzyskać ten zwrot natomiast jest drobny niuans, dom musialem oddac do końca grudnia 2017 roku gdyż bank tego wymagał. Odbiór domu nastąpił 21 grudnia ub. W tej chwili czytam ze snu uzyskać zwrot VAT należy złożyć dokumenty w us do końca roku w którym dom został odebrany czyli de facto mialem 9 dni na formalności z którymi nie zdążyłem. Czy to może oznaczać ze ten zwrot mi przepadł ? Proszę o informację

 11. Witam.
  Dostałem w spadku parę działek. Na jednej z nich znajduje się dom mieszkalny po moich dziadkach.
  Jest to stary drewniany dom, który będę chciał rozebrać.
  Czy będę mógł starać się o zwrot podatku na nowo budowany dom, czy ten dom w spadku będzie wliczany, jako iż jestem już właścicielem tego domu i nie przysługuje mi zwrot?

 12. W 2013 r. dostałam w darowiżnie mieszkanie od mamy. W tej chwili zaczynam wraz z mężem / oboje mamy po 33 lata / budowę domu. Nie korzystałam z żadnych dopłat. Czy możemy ubiegać się teraz o zwrot VAT za materiały budowlane. Czy jest jakieś ograniczenie metrażowe domu. Proszę o odpowiedż

  1. Jeśli jest Pani właścicielką mieszkania to może Pani skorzystać z ulgi jedynie, jeśli wychowuje Pani co najmniej trójkę dzieci. Informacje o metrażu zamieszczone są w artykule.

 13. A co z osobami które maja więcej lat.Jestem osobą niepełnosprawna i wybudowałam w 2017 roku domek 69 m2 przystosowany dla niepełnosprawnego.To niesprawiedliwe dla pozostałych wiekowych.

 14. Witam
  Mam pytanie czy do zwrotu za materiały budowlane liczy się tylko powierzchnia rozbudowania czy powierzchnia całego domu po rozbudowie
  Dom przed rozbudową miał 55 m2 A po rozbudowie 110 m2. Czy przysługuje w takiej sytuacji zwrot?

 15. Mam pytanie budujemy z mężem dom spełniamy wszystkie powyższe warunki tylko w zeszłym roku jego ciocia przepisała na męża mieszkanie na zasadzie dożywocia. Czyli ciocia mieszka tam aż do śmierci. Dom wybudowany stoi na Mnie a mieszkanie stoi na męża. Jak myślicie możemy się starać o zwrot??

  1. Najlepiej doinformować się w Urzędzie Skarbowym. Jeśli mają Państwo wspólnotę majątkową, to teoretycznie posiadanie mieszkania Państwa dyskwalifikuje. Z drugiej – mieszkanie to, współdzielone z ciocią, nie zapewnia metrażu odpowiedniego dla potrzeb rodziny, czyli nie powinno być brane pod uwagę. Najlepiej więc poprosić w US o interpretację.

 16. Witam, Otrzymałam klucze do nowo zakupionego mieszkania z rynku wtórnego w stanie „do remontu” dnia 12.03.2018 r. Teraz muszę zakupić materiały budowlane (kafelki, kleje, farby, panele, okna… – generalnie wszystko) by wykończyć to mieszkanie. Czy faktury za materiały będę mogła rozliczyć (odpisać) je w rozliczeniu rocznym za 2018 r. ?

  1. dodam że mieszkanie nie zostało kupione za pieniądze z programu MDM ale za gotówkę – jeśli ma to znaczenie w odliczeniu od podatku…

 17. Witam

  Czy ulga budowlana przysługuje na wykończenie mieszkania zakupionego w stanie deweloperskim?
  Zakupiłem mieszkanie korzystając z programu MDM i oddane ma być pod koniec roku, czy mogę zakupić wcześniej niezbędne materiały i skorzystać z ulgi podatkowej?

 18. Witam, a jak jest z pozwoleniami na budowę przed 2014 rokiem. Kupiłem budowę w 2015 roku a poprzedni właściciel samo pozwolenie na budowę miał już w 2010 roku. Czy łapię się na osoby przed 2014 rokiem czy już jestem liczony w tym późniejszym??

  1. dodam że budowa ma około 160m2 razem z garażem, więc ma ponad 100m2, a na wszysko inne jest ok. Przekroczenie metrażu definitywnie skreśla z możliwości odliczenia vat czy jest możliwość procentowego odliczenia po przekroczonym metrażu ??

 19. Witam,
  faktury na zakup materiałów zużytych na budowę domu (kryteria wieku, powierzchni itd. spełniam) od których będę ubiegał się o zwrot części VAT-u muszą być wystawione do 30.09.2018, wniosek do US musi być złożony do 31.12.2018r. W jakim terminie musi zostać odebrany (pozwolenie na użytkowanie) dom (do 30.09.2018 czy do 31.12.2018r.)? Czy mogę złożyć wniosek do US przed formalnym odbiorem domu?

 20. Rozumiem, że ludzie którzy mają 101/111m2 powierzchni mieszkalnej (są jakieś precyzyjne rozporządzenia/ustawy/etc co to dokładnie znaczy?) to obywatele gorszego sortu? Czy może już traktowani są jak milionerzy, którym odliczenie nie przysługuje? Pokrętna logika sprawiedliwości.

 21. Dzień dobry,
  w grudniu 2017 podpisałam umowę na zakup od developera domku w zabudowie szeregowej. Muszę jednak to wszystko wykończyć czy kwalifikuje się do zwrotu podatku? Czy musiałabym ten dom sama wybudować?

 22. Dzień dobry.
  Budujemy dom z kredytem hipotecznym pozwolenie na budowę mamy z 20.10.2015 jesteśmy na etapie oddania budynku do użytku dom ma 93m2 i my mamy 30 i 27 lat jedno dziecko. Do końca roku 2018 zdążymy oddac budynek do użytku i zamieszkać w nim. możemy liczyć na zwrot podatku VAT za materiały budowlane??

 23. @Sabina – tak, tylko faktury muszą max do 30 września, więc musicie zakupić materiały do końca września

 24. Pozwolenie na budowę 04.05.2018 jak do 30.09.2018 wybuduje dom do stanu surowego zamkniętego z stolarką okienną mogę liczyć na zwrot podatku? Planowany odbiór 2020r.

 25. Witam, czy aby skorzystać z ulgi budowlanej budynek musi być oddany do użytku?Rozpoczynam budowę a więc czy część faktur za zakup materiałów do końca września 2018 r. będę mogła rozliczyć?

  1. Właśnie dzwoniłem do swojego US

   Pani powiedziała, iż dom musi być odebrany, a wniosek musimy złożyć do końca roku w którym odbieramy dom – więc jak ktoś odbierze 31.12 to może mieć problem.

   po drugie – nie ma obowiązku odebrania domu w tym roku, aby skorzystać z odliczenia VAT. Kryterium czasowe 30.09 na wydatkowanie oczywiście obowiązuje. Jeżeli dom odbieramy w przyszłym – to i tak możemy skorzystać z odliczenia VAT.

   To bezpośrednio z US wieści.

  1. Limit dotyczy powierzchni mieszkalnej. Jeśli jej wielkość nie przekracza 100 m2 – mogą Państwo skorzystać z ulgi. Do powierzchni nie wliczają się: piwnica, strych, pralnia, garaż, kotłownia itp.

 26. Witam. Pozwolenie na budowę otrzymałem w 2017 w lipcu i w tedy też rozpocząłem z żoną budowę domu 96m2 . Działka jest na żonę . Mamy jedno dziecko 2 lata . Czy możemy złożyć wniosek o zwrot vatu za materiały które uzyiismy do budowy domu ? I czy mogą być fv z 2017 czy tylko z 2018 wystawione do września 2018. ? Czy rozliczenie mogę zrobić ja w US czy musi żona skoro działka jest na nia ? W US rozliczamy się wspólnie od 2 lat .

 27. Witam,

  Zapoznałem się ze wszystkimi informacjami na temat zwrotu VATu z tytułu mdm.
  Ale nie do końca jestem przekonany do kilku kwestii:

  1. Literalnie odnosząc się do treści ustawy wniosek o zwrot VAT należy złożyć najpóźniej do końca roku kalendarzowego w którym to oddano dom do użytkowania – czy dobrze rozumiem, że nie stoi nic na przeszkodzie, aby ten wniosek złożyć wcześniej tzn. w trakcie trwania budowy przed zgłoszeniem do użytkowania?

  2. Faktury które posiadam muszą być wystawione po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Czy decydującą datą jest data wydania pozwolenia na budowę czy data uprawomocnienia się pozwolenia? Mam jedną fakturę z datą wystawienia przypadającą na okres pomiędzy datą uzykania pozwolenia na budowę, a datą jego uprawomocnienia.

  3. W jaki sposób potwierdzamy metraż użytkowy budowanego domu? W wykazie dokumentów do złożenia nie widzę takiego, który by to potwierdzał, a nie jestem przekonany, że fiskus ufa wszystkim wnioskującym – chciałbym, aby mój wniosek był kompletny.

  Z góry dziękuję ekspertowi, który z przekoniem odpowie na moje pytania.

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 28. Witam w roku 2017 zaczęliśmy budowę domu parterowego z użytkowym poddaszem , działkę dostaliśmy od babci męża w darowiznie. W tym momencie jesteśmy na etapie lania deki na piętro. Mamy troje dzieci. Czy możemy starać się o zwrot VAT u?
  I jeszcze jedno pytanie, nie będąc świadomi braliśmy paragony zamiast faktur czy jest szansa aby sprzedający wydał faktury wstecz? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam Ola.

 29. Witam

  Czy ulga budowlana przysługuje na wykończenie mieszkania zakupionego w stanie deweloperskim?
  Zakupiłam mieszkanie korzystając z programu MDM. Faktury na materiały z 23% VATem zbierałam.

 30. A co w przypadku kiedy dom ma 138mk ale chcemy zmienić układ pomieszczeń wewnętrznych? I np zamiast pokoju zrobimy pralnio suszarnie gdzie odejdzie nam 30mk? Nie ma tu informacji o tym że nie można zmienić koncepcji domu wewnątrz podczas budowania.

 31. Witam, wraz z mężem pozwolenie na budowę otrzymaliśmy w III.2014 roku i spełniamy wszystkie potrzebne warunki, natomiast:
  1. czy do złożenia wniosku konieczne jest dokument o oddaniu domu do użytkowania czy tylko pozwolenie na budowie?
  2. co jeśli chcę złożyć teraz wniosek a nie ma jeszcze podanej ceny 1m2 za III kw 2018r.?
  3. jeśli mamy faktury z X.2018 mamy ich w ogóle nie ujmować w VZM-1/C?

 32. W tym roku oddaliśmy dom do użytku. Budowalismy go systemem gospodarczym. Byliśmy właścicielami mieszkania, ale mamy 3 dzieci. Dom ma pow użytkową 117m2 z tym że kotłownia jest ok 5 m2 i polowa jednej z łazienki jest wygospodarowana na pralnie. Czy możemy liczyć na zwrot? W naszym Urzędzie Skarbowym panie twierdzą że w ogóle takiego programu nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *