Kup mieszkanie w 2018 ze wsparciem od rządu

5/5 - (3 votes)

Już 2 stycznia 2018 roku będziemy mieli szansę po raz ostatni złożyć wnioski na dofinansowanie z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Do podziału będzie 343 mln zł, patrząc jednak na poprzednie lata, mamy pewność, że środki rozejdą się w ekspresowym tempie. Przyszli beneficjenci programu MdM powinni jak najszybciej skompletować niezbędne dokumenty a 2 stycznia ustawić się w kolejkę w banku.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]
Obecnie trwają pracę nad ustawą o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, które będą następcą MdM. Prawdopodobnie z obu programów będą mogły skorzystać te same osoby, jednak nie będą mogły liczyć na dopłaty do kont.

Co się zmieni w programie MdM od 2 stycznia?

Podstawowe warunki kwalifikujące do programu pozostały bez zmian. MdM jest skierowany do osób, które nie skończyły 35 lat. Co ważne, pod uwagę brany jest rok urodzenia, a nie data dzienna. W praktyce oznacza to, że w 2018 roku do programu mogą przystąpić osoby urodzone od 1983 roku (ograniczenie wiekowe nie dotyczy rodzin wielodzietnych, czyli posiadających minimum trójkę dzieci). Ubiegający się o dofinansowanie nie może być właścicielem ani współwłaścicielem nieruchomości mieszkalnej, w tej chwili jak i w przeszłości – program ma wspierać w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Jedynym wyjątkiem są rodziny wychowujące minimum trójkę dzieci.

Wysokość dofinansowania w Mieszkaniu dla Młodych

Tak jak w poprzednich latach, wysokość dopłaty uzależniona jest od wielkości rodziny. Dofinansowanie w wysokości:
• 10% otrzymają rodziny bezdzietne oraz single;
• 15 % otrzymają rodziny i osoby wychowujące jedno dziecko;
• 20% otrzymają rodziny i osoby wychowujące dwoje dzieci;
• 30% otrzymają rodziny i osoby wychowujące przynajmniej trójkę dzieci.

Dodatkowo tym rodzinom, które w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania w ramach Mieszkania dla Młodych zwiększy się liczba dzieci o trzecie lub kolejne przysługuję bonus – dodatkowe 5 proc. w postaci spłaty części kredytu.

Limity: metraż oraz cena za m2

Bez zmian pozostał także metraż kwalifikujący do udziału w programie. Nadal na większą nieruchomość mogą pozwolić sobie osoby wychowujące przynajmniej trójkę dzieci: mieszkanie nie może przekraczać 85 m2 natomiast dom 110 m2. Dla pozostałych limity wynoszą odpowiednio 75 i 100 m2, czyli dokładnie o 10 m2 mniej. Patrząc na doświadczenia z lat poprzednich zauważymy, że najtrudniejsze do spełnienia było znalezienie mieszkania lub domu, które spełniało limity cenowe.

Wskaźnik ten jest obliczany raz na kwartał i podawany do wiadomości publicznej. Pamiętajmy także, że jest on różny dla stolic województw, gmin z nimi sąsiadujących oraz tych położonych dalej. Najtrudniejsza sytuacja była w dużych miastach gdzie cena za m2 jest bardzo wysoka. Dzięki wprowadzeniu zmian w ustawie – możemy wybierać między nieruchomościami z rynku pierwotnego jak i wtórnego – sytuacja nieco się poprawiła.

 

Mieszkanie dla Młodych w 2018 roku

Rok 2018 jest ostatnim rokiem programu Mieszkanie dla Młodych, dlatego nie zaszły w nim żadne istotne zmiany. Osoby chcące skorzystać z MdM powinny do końca roku mieć, nie tylko przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, ale przede wszystkim wybraną nieruchomość, która spełnia kryteria cenowe jak i metrażowe. Pamiętajmy, że o zakwalifikowaniu do programu decyduje kolejność złożenia wniosków. Patrząc na rok 2017 możemy spodziewać się, że przygotowane środki skończą się w ciągu kilku tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *