Lokaty walutowe – zbuduj oszczędności nim ruszy IKM!

5/5 - (4 votes)

Pieniądze na zakup własnego mieszkania warto zacząć gromadzić, zanim ruszy jeszcze program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Jedną z ciekawszych opcji oszczędzania są właśnie lokaty walutowe. A dlaczego? To właśnie wyjaśniamy poniżej.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

Lokata walutowa – co to jest?

Depozyty bankowe w innych niż krajowa jednostkach monetarnych to właśnie są lokaty walutowe. Oferty banków proponują najczęściej oszczędzanie pieniędzy w takich walutach jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski oraz frank szwajcarski. A jeśli chodzi o czas trwania lokaty walutowej, to może on wynosić od kilku dni do kilkunastu miesięcy.

Lokowanie kapitału w obcej walucie pozwala na przeczekanie niekorzystnych kursów walutowych. Często jest również stosowane, gdy inwestorzy w prognozach długoterminowych przewidują wzrost kursu danej waluty w stosunku do złotówki. Na samej różnicy w wartości danej waluty oszczędzający są w stanie zarobić więcej niż na oprocentowaniu.

Jak to możliwe? Tutaj z pomocą przyjdą nam proste wyliczenia. Załóżmy, że możemy odłożyć na lokatę 12-miesięczną 4 000 złotych (na 2,5%) lub równowartość tej kwoty, czyli 1 000 euro (na 1%). Po upływie roku kurs euro umocnił się o 20 groszy w stosunku do wyjściowego, czyli 4 złotych za 1 euro. Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne? Dla uproszczenia załóżmy, że kapitalizacja odsetek miałaby miejsce raz, na koniec trwania lokaty.

W przypadku złotówek otrzymalibyśmy wypłatę 4 081 zł. A gdybyśmy oszczędzali w euro i dopiero później wymienili pieniądze? Z lokaty wypłacono by nam w zaokrągleniu 1 008 euro, a po wymienie na złotówki mielibyśmy 4 233 złote. Czyli oszczędzanie w euro byłoby dla nas bardziej opłacalne. A im większa jest to kwota, tym bardziej opłaca się nam ją zainwestować.

Jak widać po potrąceniach, zarówno zysk wypracowany przez lokaty w złotówkach, jak i te walutowe objęty jest podatkiem dochodowym. Stawka taksy wynosi 19%.

Lokaty walutowe można najczęściej otworzyć mają w ręku określoną ilość gotówki. W wielu przypadkach jest to 500 jednostek danej waluty, czasem jednak minimum wynosi 1000 euro, funtów, dolarów lub franków.

Dla kogo lokata walutowa?

Lokata walutowa to idealne rozwiązanie dla osób, które pracowały za granicą i mają jeszcze odłożone pieniądze w danej walucie. Taki rodzaj oszczędzania będzie też atrakcyjny dla tych, którzy wyjeżdżają do pracy sezonowej. W takich przypadkach często niekorzystnie jest dokonywać wymiany walut od razu po powrocie do kraju.

Depozyty walutowe to też dobra droga dla osób, które po prostu dbają o swoje bezpieczeństwo i nie chcą trzymać w domu większej gotówki. Lokata uchroni nas nie tylko przed ewentualnymi złodziejami, ale również zbyt lekkim wydaniem pieniędzy. Jeśli mamy je pod ręką, to wtedy szybciej się “rozchodzą”, bo cały czas zaskakiwani jesteśmy równego rodzaju wydatkami. Ulokowane w banku są dla nas mniej dostępne i dzięki temu szybciej odłożyć pieniądze na wymarzone mieszkanie.

Jak znaleźć najkorzystniejsza lokatę walutową?

Kiedy chcemy znaleźć najlepszą ofertę wśród propozycji banków, to z pomocą przyjdzie nam sprawdzony ranking lokat walutowych – to jedno z pewniejszych źródeł wiedzy, ponieważ zawsze bazuje na aktualnych danych bankowych. Skorzystanie z takiego narzędzia znacznie upraszcza zadanie oszczędzającym,pomaga bowiem znaleźć najwyżej oprocentowane lokaty walutowe.

Poza oprocentowaniem należy pamiętać również o tym, aby właściwie do naszych potrzeb dobrać czas trwania umowy. Dzięki temu poza przeczekaniem na korzystniejszy kurs walutowy, nie stracimy również zysku z kapitalizacji odsetek. Nawet jeśli są one niewielkie, to i tak lepiej, żebyśmy je mieli. Każda kwota w przypadku budowania kapitału na nasze mieszkanie ma ogromne znaczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *