Indywidualne Konta Mieszkaniowe – ustawa IKM w przygotowaniu

wlasne mieszkanie
5/5 - (7 votes)

Prace nad ostatecznym kształtem Indywidualnych Kont Mieszkaniowych nadal trwają. Zobaczmy, jakie zapisy mogą pojawić się w ustawie o IKM.
Wedle założeń, ma ona wejść w życie już 1 stycznia 2018 r., zaś realnie odczujemy jej zapisy, gdy zakończy się program Mieszkanie dla Młodych. Środki z rezerwy budżetowej przeznaczane do tej pory na ten program będą od tego czasu finansować IKM-y.
Przypomnijmy, że Indywidualne Konta Mieszkaniowe są jednym z filarów programu Mieszkanie Plus.

Unikniemy podatku Belki, zyskamy rządową premię – ustawa IKM

Po pierwsze, gromadzenie środków pieniężnych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe ma nie być objęte tzw. podatkiem Belki. Jest to aż 19-procentowa opłata na rzecz państwa z tytułu osiągania zysków kapitałowych. Gromadząc pieniądze na IKM-ie, będziemy bogatsi o te środki.

Po drugie, państwo doceni naszą umiejętność regularnego oszczędzania. Nie zostanie tutaj prawdopodobnie określona dolna granica premiowanych oszczędności, lecz wiadomo, że 5 lat gromadzenia środków z przeznaczeniem ich na cele mieszkaniowe zaowocuje dopłatą pieniężną.

Z czasem powinniśmy poznać dokładną wysokość wsparcia. Wiadomo jedynie, że pula państwowych pieniędzy na ten cel wynieść w roku 2018 ma 200 mln zł i co roku będzie większa o 200 mln zł, osiągając poziom 1 mld zł w 2023 r.

Brak minimalnych limitów oszczędzania

Po trzecie, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, pracujący nad ostatecznym kształtem ustawy, zapowiadają, że toczone są rozmowy na temat ewentualnego ustanowienia maksymalnych wartości: limitu premiowanych oszczędności i wysokości państwowej premii. Ten wymóg będzie spowodowany czwartym punktem. A mówi on o…

…możliwości oszczędzania na IKM-ach przez każdą osobę, niezależnie od osiąganych przez nią dochodów. Rząd jednak wskazuje na potrzebę stworzenia progów dochodowych.

Po piąte wreszcie, na dodatkową premię liczyć będą zapewne mogły rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, co będzie niejako rozszerzeniem rządowego programu „Za życiem”.

Zgromadzone oszczędności przeznaczymy na…

Tutaj twórcy Indywidualnych Kont Mieszkaniowych wykazują się daleko posuniętą elastycznością. Zgromadzone oszczędności wraz z premią będzie można przeznaczyć zarówno na budowę domu, zakup mieszkania czy działki budowlanej, zgromadzenie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego czy zwykłe wydatki związane z przeprowadzeniem remontu mieszkania lub pracami wykończeniowymi.

Obecnie analizowane są możliwe skutki wprowadzenia tego typu rozwiązania. Możemy się domyślać po już formułowanych zapowiedziach, że będzie ono uzupełnieniem innych filarów programu Mieszkanie Plus. Tak można chociażby zinterpretować brak minimalnej wysokości oszczędności, co pozwoli skorzystać z państwowych dopłat jak najszerszej grupie ludzi. Sprawą otwartą pozostaje jednak wysokość premii, które otrzymamy od państwa. Poznamy ją najwcześniej w połowie tego roku. Uzbrójmy się zatem w cierpliwość i nasłuchujmy wieści płynących z Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury.

11 komentarzy w “Indywidualne Konta Mieszkaniowe – ustawa IKM w przygotowaniu

 1. Jestem ciekawa, czy IKM będą dla wszystkich? I czy będą limity wpłat? Bo myślę, że dużo osób będzie chciało odkładać tam swoje, nawet duże oszczędności, skoro nie ma podatku Belki

 2. Na pewno założę takie konto. Może w końcu będzie mnie stać na własne gniazdko… Ciekawe, kiedy pojawią się jakieś konkrety? Z pewnością będę obserwować poczynania naszego rządu w tym kierunku.

 3. Dobrze, że jest taki szeroki wybór możliwości przeznaczenia środków. Mam już mieszkanie, ale nie stać mnie na przeprowadzenie generalnego remontu. Mam co prawda jakieś małe oszczędności, ale one nie wystarczą na wszystko. Żyć w końcu też jakoś trzeba. Jeszcze chyba nie było takiego programu, który wspierałby także remont i wykończenie. Mam nadzieję, że te założenia przejdą…

  1. Skorzystałam z MdM i jestem zadowolona, ale gdybym była w Twojej sytuacji, też pewnie bym tak zrobiła.

 4. Brzmi ciekawie. Poczekam jeszcze z kupnem mieszkania. Zobaczymy, co nasz rząd wykombinuje i jak to będzie miało wyglądać.

 5. Już niedługo będzie wiadomo coś więcej. Zobaczymy. Na razie czekam na MdM 2018, jak mi się nie uda to na pewno skorzystam z IKM.

  1. Oj ciężko będzie dopchać się do MdM 2018. Musisz się naprawdę uwinąć z formalnościami, ale powodzenia.

 6. Obiecują gruszki na wierzbie. zawsze są jakieś haczyki. dla mnie 5 lat oszczędzania to zdecydowanie za dużo. potrzebuję mieszkania teraz a nie za 5 lat!!! lepiej mdm by przedłużyli.

  1. już w radio i tv krzyczą że żadnego przedłużania mdm mamy się nie spodziewać. poza tym nie jesteś sam, ja np skorzystam z ikm na 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *