IKM jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM)

salon
5/5 - (7 votes)

Narodowy Program Mieszkaniowy ma doprowadzić do zróżnicowania oferty mieszkaniowej dotychczas dostępnej w Polsce. Pierwszym do tego impulsem ma być powstawanie tanich mieszkań na wynajem, lecz trzeba pamiętać, że to nie jedyny element szeroko zakrojonych działań rządu.

Oprócz budowy tanich mieszkań na wynajem i wspierania społecznego budownictwa mieszkań czynszowych, portfele Polaków zostaną zasilone premiami rządowymi. Za co będzie można je konkretnie otrzymać? Za regularne gromadzenie oszczędności na specjalnych kontach mieszkaniowych.
[box style=”1″]Warunkiem otrzymania premii ma być przeznaczenie oszczędzanych pieniędzy na cele mieszkaniowe: budowę domu, zakup mieszkania, wkład do spółdzielni mieszkaniowej czy wkład własny do kredytu. Trzeba przyznać, że zostało to całkiem szeroko zdefiniowane. Dzięki temu Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą odpowiedzią na potrzeby wielu Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem tych osiągających umiarkowane dochody. To właśnie ich nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego i są przy tym zbyt bogaci, żeby otrzymać od gminy mieszkanie komunalne. IKM będzie stanowiło istotne wsparcie planów dochodzenia do własnego lokum.[/box]

Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM) dla wszystkich

Instrument wsparcia będzie bowiem obejmował większość osób, które założą konto mieszkaniowe i będę regularnie tam lokować oszczędności. Choć rząd planuje ustalenie progów dochodowych, to pomoc powinna być szeroko dostępna. Nie ma być minimalnego limitu wpłaty, więc oszczędzać będzie mógł praktycznie każdy, licząc na rządowe premie.

Wedle zapowiedzi, wprowadzony zostanie za to maksymalny próg oszczędności, które obejmie premia rządowa. Najprawdopodobniej będzie tak z powodu powszechnego dostępu do IKM-ów, bez względu na poziom osiąganych dochodów.
Do premii należy doliczyć także oprocentowanie oszczędności przez bank. Jedno drugiego bowiem nie wyklucza. A jeśli mówimy o dalszych korzyściach płynących z Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, to należy też wspomnieć o zwolnieniu gromadzonych środków z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki.

Jak to będzie w rzeczywistości, zobaczymy. Wiemy, że w 2018 r. państwo przeznaczy na Indywidualne Konta Mieszkaniowe 200 mln złotych, stopniowo zwiększając pulę na ten cel do 1 mld zł w roku 2023.

NFM kluczowym elementem mieszkaniowej układanki

Dzięki Narodowemu Funduszowi Mieszkaniowemu, docelowemu operatorowi programu Mieszkanie Plus, wypłaty rządowej premii wraz z wybudowaniem 300 tys. mieszkań miałoby stać się możliwe. Instytucja ta dysponować ma ziemią o szacowanej wartości ok. 9 mld zł, a przy uwzględnieniu zadłużenia danych nieruchomości może nawet wzrosnąć do 30 mld zł. Tak spore środki posłużyłyby rozwojowi programu tanich mieszkań na wynajem.

Narodowy Program Mieszkaniowy ma nie wykluczać nikogo

Dzięki gruntom Skarbu Państwa i pozbawieniu stawianych bloków rozbudowanej infrastruktury je otaczającej, ceny wynajmu mieszkań mają mieścić się w przedziale od 10 zł do 20 zł za metr kwadratowy lub nieco większym, jeśli zdecydujemy się wykupić wynajmowane mieszkanie.

Poza tym, jest jeden zbieżny element łączący tani wynajem z IKM-ami: program ma mieć bardzo szeroki zakres wsparcia. O pomoc mogą się ubiegać także osoby, będące już właścicielami nieruchomości. O szansach na dołączenie programu decyduje inwestor budujący dane mieszkanie, choć znaczenie ma tutaj też Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Wpisując się w założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego, NFM może premiować oferty tych podmiotów, które zapowiedzą w pierwszej kolejności przyznawać mieszkania osobom o niskich dochodach, rodzinom wielodzietnym lub osobom migrującym do danego miasta za pracą lub w celu kontynuowania nauki.

Tani wynajem i Indywidualne Konta Mieszkaniowe mogą więc, jak widzimy, dotyczyć całkiem sporej, nawet wielomilionowej, grupy ludzi. Tego typu rozwiązania wpłyną na rynek zarówno wynajmowanych, jak i sprzedawanych mieszkań. Jedno jest pewne, łatwiej będzie nam zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Pytanie tylko, w jak dużym stopniu odczujemy państwową nagrodę za oszczędzanie i jak bardzo ceny za tani wynajem będą odbiegać od stawek rynkowych. Bo to na obecnym etapie rozwoju NPM pozostaje sprawą otwartą.

13 komentarzy w “IKM jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM)

 1. Czy mając jedno dziecko też dostanę dopłatę do takiego konta? Nie zdążymy na Mieszkanie dla Młodych, a bardzo chcemy kupić mieszkanie w 2019 roku.

  1. Dokładne warunki dopłat do Indywidualnych Kont Mieszkaniowych nie są jeszcze znane. Nie ma informacji odnośnie tego, kto dostanie dopłaty. Według założeń preferowane do nich mają być rodziny z dziećmi. Wiadomo jedynie, że każda osoba oszczędzająca na cele mieszkaniowe, na specjalnym koncie będzie zwolniona z 19% podatku Belki. Do premii doliczyć będzie można także oprocentowanie oszczędności przez bank.

 2. Mam trójkę dzieci i myślę, że się załapię 🙂 Bardzo się cieszę, że powstają takie programy!

 3. Coraz głośniej robi się o Mieszkaniu+ i IKM. Ciekawe, czy też tyle osób będzie zainteresowanych co MdM. Mam nadzieję, że się załapię.

   1. Dla mnie mogą wprowadzać limity. Myślę, że i tak się się załapię. Jestem teraz w naprawdę trudnej sytuacji finansowej, a do tego mam trójkę dzieci.

 4. Zobaczymy kto się załapie na te mieszkania. Moim zdaniem lekko nie będzie, a kto wie czy załatwią to wszystko tak jak powinno być.

 5. Dużo muwią, rze wszystko tak ok bedzie tylko jestem ciekaw kto te mieszkania dostanie. po znajomosci pewnie. nie inaczej

  1. najlepiej krytykować a jeszcze nic się nie zaczęło. łatwo powiedzieć. ciesz się, że coś jest robione w kierunku poprawy. Z takim podejściem na nic nie byłoby szansy. dobija mnie takie podejście. oceniać będzie można wszystko za jakiś czas, wtedy możesz się wypowiadać. jak to będą jakieś machlojki to i ja z chęcią dołożę swoje 3 grosze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *