Czy Rodzina 500 Plus to dobry program?

5/5 - (4 votes)

Rodzina 500 Plus jest jednym z najważniejszych programów obecnie rządzącej partii. Skierowany on jest do wszystkich rodzin, bez względu na kryteria dochodowe. W znacznym stopniu podniósł standard życia zwłaszcza tych najbiedniejszych z nich. Oczywiście jak zawsze pojawiają się też słowa krytyki, zatem czy program 500 Plus to dobry program?
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]
Nadal nie ma wieści w sprawie uchwalenia ustawy o IKM. Widząc kierunek zmian, w jakich idzie program Mieszkanie Plus (szczegóły: https://mieszkanieplus.org.pl/mieszkanie-plus-z-doplatami-ale-bez-dojscia-do-wlasnosci/) można podejrzewać, że PIS sukces w następnych wyborach będzie starał się oprzeć na Rodzinie 500 Plus – czy jednak ten program faktycznie pomaga?

Jak działa program Rodzina 500 Plus?

To sztandarowe dzieło obecnego rządu już w kwietniu tego roku skończy dwa lata. Od momentu powstania, program przeszedł już kilka drobniejszych modyfikacji, które jedynie miały uszczelnić go przed pobieraniem z niego pieniędzy przez osoby do tego nieupoważnione. Główne jego założenia zostały jednak bez zmian. Przez cały okres funkcjonowania nie było problemów z płynnością wypłacanych pieniędzy. Rodzina 500 Plus pochłonęła z budżetu państwa przeszło 33 mld zł. Na sam 2018 rok, na ten cel Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekaże 24 mld 479 mln zł.

O świadczenie można starać się na każde drugie i kolejne dziecko, do ukończenia przez nie pełnoletności, bez spełniania kryteriów dochodowych. Jeżeli chcemy uzyskać je na pierwsze dziecko, musimy wykazać się dochodem nie większym niż 800 zł netto na członka rodziny, lub 1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Rodzina 500 Plus to dobry program

Według badań przeprowadzonych wśród beneficjentów 500 Plus, przeszło połowa z nich wypowiada się na jego temat pozytywnie. Polacy są bardzo zadowoleni z polityki prorodzinnej państwa. Tego samego zdania są również politycy. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk, uważa, że wszystkie wyznaczone wcześniej cele, odnośnie 500 Plus są realizowane, a program działa.

Świadczenie to, nawet jak na warunki europejskie, jest bardzo wysokie. Szczególnie premiowane są rodziny wielodzietne. Polska już od wielu lat bowiem boryka się z ogromnym niżem demograficznym, a program ten ma zachęcić do posiadania większej liczby potomstwa. Także ma zredukować ubóstwo wśród dzieci oraz inwestować w kapitał ludzki.

Co na to jego przeciwnicy 500 złotych na każde dziecko?

Większość przeciwników 500 Plus uważa, że nasz kraj jest za biedny na taką formę pomocy dla rodzin. Zdecydowanie należałoby również poszukać oszczędności wśród samych beneficjentów programu. Niesprawiedliwością bowiem jest, że korzystają z niego rodziny bogate, które tak naprawdę nie potrzebują tej pomocy. Więcej zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy można by było przekazać samotnym matkom z dziećmi, czy też osobom niepełnosprawnym.

Więcej o programie Rodzina 500+ przeczytasz na stronie program500plus.org.pl.

2 komentarzy w “Czy Rodzina 500 Plus to dobry program?

  1. tak rzeczywiście SUPER program!!! nie ma co, szczególnie dla takich ludzi jak ja- bezdzietnych. u mnie na wśi odrazu widać że wypłacali 500 plus bo w sklepach brakuje alkoholu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *