Zanim kupisz działkę – zapytaj o badanie gruntu

5/5 - (5 votes)

Wybierając działkę pod budowę domu należy pamiętać, że poza lokalizacją, ukształtowaniem i podłączeniem mediów równie ważne jest badanie gruntu pod względem zanieczyszczeń. Okazuje się, że wiele osób, które przymierzają się do takiej inwestycji, nie wie nawet, że powinno się zlecić to badanie. Skupiają się na innych formalnościach i bagatelizują ewentualne skażenie gruntu. Niestety, problem ten nie jest jednostkowy – dotyczy to często działek w „okazyjnych cenach”.

Badanie zanieczyszczenia gruntu – na czym polega

Badanie zanieczyszczenia gruntu wykonywane są przez akredytowane laboratoria lub certyfikowane jednostki badawcze. Pierwszym etapem prac jest sprawdzenie, co znajdowało się na określonym terenie w przeszłości lub do chwili obecnej. Na podstawie danych archiwalnych oraz aktualnych źródeł informacji dokonywana jest ocena zagrożenia zanieczyszczenia.

Ile kosztuje badanie gruntu?

W zależności od ryzyka zakres badań może być mniej lub bardziej szczegółowy. Pamiętajmy, że nie zawsze konieczne są wiercenia. W zależności od złożoności prac cena za analizę może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kto jest odpowiedzialny za badanie gruntu?

W Polsce badanie gruntu pod względem zanieczyszczenia nadal jest nieobowiązkowe. Z kolei oczyszczenie terenu spoczywa na osobie, która jest jego właścicielem. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla tych osób, które planują zakup działki pod budowę domu. Bez sprawdzenia gruntu przed podpisaniem umowy nie jesteśmy często w stanie ocenić, czy przypadkiem pół roku temu nie były składowane tu np. akumulatory.

Niestety, jeżeli taka informacja wyjdzie na jaw po tym, jak staniemy się właścicielami skażonej ziemi, zobowiązani będziemy do usunięcia szkodliwych substancji na własny koszt. W najgorszym przypadku wybudujemy na takiej działce dom, co z pewnością nie przyczyni się do polepszenia naszego zdrowia.

Pamiętajmy także, aby nie wierzyć sprzedawcy działki na tzw. słowo. Zawsze prośmy o potwierdzenie przeprowadzenia badania na piśmie. Jeżeli okaże się, że grunt, który zamierzaliśmy kupić jest zanieczyszczony, żądajmy okazania planu remediacji (decyzji ustalającej ten plan oraz raportu końcowego, potwierdzającego właściwe wykonanie oczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego). Jeżeli nie otrzymamy takiego dokumentu, warto zwrócić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub firm zawodowo zajmujących się remediacją z prośbą o analizę.

Badanie gruntu – statystyki

Statystyki dotyczące świadomości wśród Polaków odnośnie badań zanieczyszczenia gruntu nie są pocieszające. Z danych przedstawionych przez portal teraz-srodowisko.pl wynika, że ponad połowa ankietowanych nie wiedziała, że takie badania można i powinno się wykonać. Co ciekawe: prawie 45 proc. osób planujących zakup działki lub nieruchomości przyznało, że inne czynnik były ważniejsze w procesie decyzyjnym. Specjaliści twierdzą, że prawie 10 proc. gruntów w Polsce jest silnie zanieczyszczona. Pamiętajmy, że wykonanie badań gruntu leży przede wszystkim w interesie osób, które planują zamieszkać w danej lokalizacji. Warto poświęcić odrobinę czasu, aby zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny.

2 komentarzy w “Zanim kupisz działkę – zapytaj o badanie gruntu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *