Ruszyła budowa w oparciu o Mieszkanie Plus

mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus
5/5 - (7 votes)

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są jednym z trzech filarów programu Mieszkanie Plus. Bliższy realizacji niż IKM jest plan budowy tanich mieszkań. W niektórych miastach już rozpoczęto prace. Mieszkańcy pozostałych miejscowości czekają z niecierpliwością. Zainteresowanie samorządów uczestnictwem w programie rośnie z każdym miesiącem. Najnowsze doniesienia, pierwsze wizualizacje nieruchomości oraz aktualną listę miast, w których powstaną mieszkania wraz ze wstępnymi lokalizacjami można znaleźć na stronie http://mieszkanieplus.org.pl/.

Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus ciągle wzrasta

W ramach programu Mieszkanie Plus listy intencyjne podpisało już ponad 70 miast i gmin z całej Polski. Prace nad budową tanich mieszkań z opcją dojścia do własności ruszyły już w Białej Podlaskiej oraz Jarocinie. Program ten jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który ma na celu poprawę sytuacji lokalowej Polaków. Pierwszą symboliczną łopatę wbito w grudniu 2016 roku w Białej Podlaskiej, mniej więcej w tym samym czasie w Jarocinie podpisano umowę z generalnym wykonawcą pierwszego z osiedli. Do tej pory Jarocin oddał już trzy działki pod budowę, w sumie w gminie ma powstać około 400 mieszkań.

Projekt domu wielorodzinnego z programu Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus jest rządowym programem, w ramach którego cena budowy metra kwadratowego lokalu ma nie przekraczać 3 500 zł. Jednocześnie ich standard powinien spełniać współczesne wymogi architektoniczne i urbanistyczne. Projekty mieszkań mają uwzględniać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Spełnienie wszystkich tych wymogów nie jest łatwe, dlatego został ogłoszony konkurs na opracowanie projektu modelowego domu wielorodzinnego w ramach pilotażu programu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 12 września 2017 roku podczas uroczystej gali. Wnioski można składać na stronie BGK Nieruchomości od 23 marca do 20 kwietnia 2017 roku. Projekty mają uwzględniać funkcjonalność oraz nowoczesność. W organizacji konkursu BGK Nieruchomości wspiera Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Zwycięzca konkursu otrzyma 50 tysięcy złotych, za drugie miejsce przewidziana jest kwota w wysokości 40 tysięcy złotych, trzecie to 30 tysięcy. Przewidziane są także kwoty w wysokości 20 tysięcy złotych dla trzech wyróżnień.

Budowa pierwszych mieszkań w ramach Mieszkania Plus

Pierwsze listy intencyjne w ramach Mieszkania Plus podpisało 17 miejscowości w październiku 2016 roku. W Bielsku Białej jako pierwszej ruszyły prace budowlane w oparciu o program. Miało to miejsce już po dwóch miesiącach od zawarcia wstępnych porozumień. Jarocin także oddał działki pod budowę. Które miejscowości będą następne? W całym kraju trwa sprawdzanie wskazanych gruntów pod kątem nowych inwestycji. Do samego Jarocina wpłynęło już więcej wstępnych wniosków niż planowanych jest mieszkań. Do tej pory jest ich ponad 500, nawet od osób z USA czy Wielkiej Brytanii, które chcą wrócić do kraju.

11 komentarzy w “Ruszyła budowa w oparciu o Mieszkanie Plus

  1. Też widziałam. Ciekawe jak będzie w Toruniu. Na pewno będę się starał o takie mieszkanie. Mam troje dzieci, czyli większe szanse na lokum w pierwszej kolejności 🙂

 1. Może coś w końcu poprawi się w tym kraju i ludzi będzie stać na swoje mieszkanie lub wynajem za przyzwoitą cenę. Mam 18-letnią córkę i chcę, żeby miała szansę na godne życie i nie musiała większości swoich zarobionych pieniędzy oddawać na odsetki do banku.

  1. Oby… Wynajmuję już 6 rok i mam tego dosyć. Taka opcja wykupu raz na zawsze rozwiązałaby problem.

  2. no tak, tylko trzeba zacząć oszczędzać, a czasami ludzie nie mają poprostu z czego. jak tutaj uciułać coś z najniższej krajowej i jeszcze dziecko wyżywić??? niestety u mnie na wsi nie durzo miejsc pracy i ludzie łapią się czego tylko mogą.

 2. Ciekawe czy u mnie też ten program przejdzie. Mam nadzieję, że Pan Burmistrz w końcu zrobi coś w tym kierunku!

  1. U nas przeszedł. Ale nie martw się przystępujących miast jest coraz więcej i jak nie u siebie, to może znajdziesz coś w okolicy. Powodzenia!

  2. U nas też długo nie było. Już się martwiłem a tu proszę… Świnoujście podpisało list intencyjny. Może uda mi się załapać.

   1. Muszę Cię zmartwić, ale od listu intencyjnego do budowy to jeszcze długa droga. Najpierw działki muszą zostać dokładnie przeanalizowane pod kątem przyszłych inwestycji. Nie każdy proponowany obszar spełnia warunki.

   2. zanim cokolwiek się ruszy to czlowiek osiwieje. mamią ludzi tymi obietnicami a jak tak bliżej się przyjrzeć to jest to zwykłe mydlenie oczu ludziom nieświadomym. chcą tylko w przyszłości pochwalić się niby wynikami ale tak naprawdę to przeciętny Kowalski na tym nie skorzysta, tylko w problemy się właduje. poczytajcie sobie dobrze o tych mieszkaniach to się przekonacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *