Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM

5/5 - (6 votes)

Projekt ustawy odnośnie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych miał trafić pod obrady w połowie tego roku. Czas upływa a w prasie pojawiają się tylko wzmianki na ten temat. IKM mają zastąpić tak popularny program Mieszkanie dla Młodych, którego wygaśnięcie nastąpi w roku 2018. Chociaż przyjmą one inną postać od swojego poprzednika, to cel zostanie zachowany- poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków. Wiele osób oczekuje z niecierpliwością na ustawę, a w szczególności określenie wysokości dopłat do oszczędności na cele mieszkaniowe oraz kryteriów ich przyznawania.

Projekt ustawy o IKM

Dla wszystkich zniecierpliwionych mamy dobrą wiadomość! Zgodnie z zapowiedziami już w tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM. Jej wejście w życie zapowiadane jest wstępnie na początek przyszłego roku. Natomiast pierwsze dopłaty na rok 2019. Wypłatą miałby zająć się Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny w tej chwili za rozdysponowanie środków w ramach MdM. To dopiero początek ścieżki jaką musi przebyć ustawa, jednak ważne jest rozpoczęcie kolejnego etapu na drodze do wprowadzenia planów w życie.

Na chwilę obecną nie są znane szczegóły odnośnie wysokości premii na jaką liczyć by mogli przyszli beneficjenci. Wstępnie wspominana była wysokość około 5% w skali roku. Nie wiadomo jednak, czy ten poziom zostanie zachowany. Do tego należy doliczyć zwolnienie z 19% podatku Belki, ale tylko do pewnego poziomu, który również powinien zostać w najbliższym czasie sprecyzowany.

Założenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych

Przypomnijmy: zgodnie z zapowiedziami IKM miałyby być formą oszczędzania na cele mieszkaniowe. Jako specjalne konta zakładane w bankach i SKOK-ach byłyby zwolnione z podatku Belki (tylko do pewnego poziomu). Dodatkowo ich posiadacze, spełniający określone ustawowo warunki, otrzymaliby premie. Środki w ten sposób zgromadzone będzie można przeznaczyć na szeroko rozumiane cele mieszkaniowe włącznie z remontem.

Kiedy będzie można oszczędzać na IKM?

Na razie pozostaje nam jedynie czekać. Pocieszający jest fakt rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Przejście całego procesu legislacyjnego jest niezbędne. Od projektu do wejścia w życie potrafi minąć sporo czasu. Jak do tej pory rządowe zapowiedzi potwierdzają deklarowane początkowo terminy.

3 komentarzy w “Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM

  1. obserwuje zapowiedzi na temat tej czesci m+ od dłuższego czasu. jestem bardzo ciekawy co tez nam zaproponuja. tanie mieszkania mnie nie interesuja bo mam juz swoje ale takie polepszenie stanadardow dzieki remontowi by sie przydało.

  2. Nie rozumiem dlaczego trzeba tyle czekać na nowe propozycje pomocy od państwa. Sytuacja na rynku mieszkaniowy jest straszna, kogo stać na kupno mieszkania? Jesteśmy od tylu lat w Unii, a co? W wielu kwestiach daleko nam jeszcze do Zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *