Dla wielu osób jedyną szansą na własne mieszkanie jest wybór taniego lokalu, często odległego od wizji idealnego gniazdka. Podpowiadamy, jak szukać tanich mieszkań na rynku.
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]
Popyt na nieruchomości jest ogromny, dzięki czemu pojawiają się nowe oferty sprzedaży w całkiem atrakcyjnych cenach. Nie możemy oczekiwać, że taka sytuacja potrwa wiecznie. Pewnie przyjdzie nam się zmierzyć za jakiś czas ze wzrostem cen mieszkań. Nawet teraz możemy trafić na lepsze i gorsze oferty sprzedaży nieruchomości, dlatego dobrze jest wiedzieć jak szukać, by znaleźć tanie mieszkanie.
Chcesz kupić tanio? Zapomnij o rynku pierwotnym!
Taka jest smutna prawda. Mieszkania na rynku wtórnym wymagają często sporo wkładu finansowego. Bardziej opłacalne jest jednak znaleźć tanie mieszkanie do remontu niż zdecydować się na nowe. Szczególnie, jeśli sami jesteśmy w stanie wykonać większość prac i zapłacimy tylko za potrzebne materiały. Najczęściej takie wyremontowane gruntownie mieszkanie zyskuje potem sporo na wartości.
Na terenie Warszawy mieszkania do remontu m.in. na Żoliborzu czy Woli są tańsze nawet o 1000-1500zł za metr kwadratowy, niż te „pod klucz”. Bardzo często są to stare kamienice, ale nawet tutaj remont będzie bardziej opłacalny niż zakup drogiego, nowego mieszkania do wykończenia. Podobnie jest w Krakowie.
W Poznaniu, Łodzi i Gdańsku warto poszukać mieszkania w blokach z wielkiej płyty. One również najczęściej wymagają remontu, ale możemy zyskać nawet 2000 zł na metrze kwadratowym.
Tanie mieszkania: szukaj tam, gdzie inni nie widzą dobrych okazji
Bardzo często unikamy jak ognia mieszkań w starych kamienicach, które zdecydowanie wymagają odświeżenia. Wydaje nam się, że remontowanie mieszkania wewnątrz budynku, który za parę lat może grozić zawaleniem, nie ma kompletnie sensu. Pamiętajmy jednak, że jeśli taka kamienica przejdzie remont, to nasze mieszkanie wtedy znacznie zwiększy wartość rynkową.
Obecnie mieszkania w takich kamienicach są uważane jako prestiżowe. Mają spory metraż, wysokie i przestrzenne pomieszczenia, dzięki czemu mamy większe pole do popisu przy aranżacji takich wnętrz. Należy jednak być ostrożnym i przed finalizacją umowy-kupna sprzedaży warto skonsultować faktyczny stan budynku ze specjalistą.
Kolejny sposób na znalezienie taniego mieszkania to lokum w bloku z wielkiej płyty. Najczęściej unikamy ich jak ognia, są często określane jako budynki z krótkim terminem ważności. Jednak ten symbol PRL nadal stoi i ma się dobrze. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania w takim bloku, powinniśmy zwrócić uwagę na stan techniczny budynku i zasięgnąć informacji, czy w przyszłości planowany jest remont.
Inne sposoby na tanie mieszkanie to:
- mieszkanie w amfiladzie – przechodnie pokoje nie będą przeszkadzać zwłaszcza osobom samotnym lub małżeństwu,
- sutenera – mieszkanie w „wysokiej piwnicy” zwykle jest o 30-50% tańsze, niż na pierwszym piętrze,
- adaptowane strychy – zwłaszcza, jeśli lubimy wnętrza niebanalne i ze skosami,
- mieszkania w budynkach bez wind powyżej 2 piętra – są niechętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze, często zauważalnie tańsze niż drogie, pierwsze piętro,
- mieszkania na parterze, zwłaszcza, jeśli okna są położone nisko, uważane są za zagrożone kradzieżą i cena za nie jest również niższa.
Lokalizacja mieszkania to istotny czynnik, kształtujący ceny
Każdy wie, że im większe miasto tym ceny mieszkań są wyższe. Najdrożej jest w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Trójmieście. Są też mniejsze miasta, gdzie ceny mieszkań są szaleńczo wysokie tylko przez wzgląd na atrakcyjność lokalizacji: turystyczną lub przemysłową.
Jeśli nie zależy nam na zamieszkaniu w dużej aglomeracji i konkretnym mieście, poszukajmy tam gdzie jest taniej. Małe miasteczka również mają swój urok. Jeśli dodatkowo znajdują się w pobliżu większego miasta, to i dojazd do pracy nie będzie stanowił większego problemu.
Są w Polsce miasta, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat zauważalne jest zmniejszanie liczby mieszkańców. Często jest to podyktowane brakiem pracy, a czasem po prostu młodzi ludzie szukają dla siebie miejsca gdzie indziej. Taka sytuacja zauważalna jest m.in. w Łodzi, tam możemy znaleźć teraz mieszkania atrakcyjne cenowo.
Wiadomo także, że im dalej od centrum miasta tym taniej. Jeśli nie przeszkadza nam dojazd – możemy pomyśleć o kupnie mieszkania na… wsi. Tam również znajdują się mieszkania, często bardzo tanie i w gratisie z ogrodem.
Przeglądaj ogłoszenia nieruchomości i szukaj okazji
Okazje tanich mieszkań pojawiają się codziennie. Ludzie sprzedają lokale z rożnych powodów, niekoniecznie z myślą o największym zysku. Niektórym zależy na czasie, potrzebują gotówki na już, mają inną okazję na oku, albo muszą szybko wyjechać.
Często w trakcie dziedziczenia mieszkania przez wielu członków rodziny, dochodzi do sprzedaży po dużo niższej cenie niż wartość rynkowa, by jak najszybciej dokonać podziału majątku. Znajomość celu sprzedaży danej nieruchomości może być niezwykle cenna, jeśli będziemy umieli wykorzystać ją do negocjacji.
W kupnie taniego mieszkania może nam pomóc dobry agent nieruchomości lub osoba, która inwestuje w tę gałąź rynku. Oni najlepiej wiedzą, gdzie i jak szukać okazji. Musimy jednak pamiętać, że powinna to być zaufana osoba, która nie będzie usiłowała ubić interesu naszym kosztem.
Znalezienie taniego mieszkania w Krakowie graniczy z cudem. Jedyna opcja to domek na peryferiach, ale niestety potem jest kłopot z korkami i dojazdem do pracy… itp itd.