Nowoczesne osiedla mieszkaniowe oferują swoim użytkownikom wiele udogodnień. Oprócz chronionego i monitorowanego terenu, bram i szlabanów otwieranych za pomocą pilotów, zapewniają mieszkańcom możliwość parkowania pojazdów na terenie osiedla, co znacznie obniża ryzyko ich kradzieży lub zniszczenia. Dopóki ilość miejsc parkingowych jest wystarczająca, wszystko wydaje się być w porządku. Niestety deweloperzy coraz częściej stosują zabieg wyznaczania mniejszej ilości miejsc parkingowych niż jest to konieczne, aby wymóc na mieszkańcach osiedla ich wykup. Jak kształtują się koszty takiego miejsca i jak można je sfinansować? Zapraszamy do lektury.
Czy własne miejsce postojowe to duża inwestycja?
Tak, jak w przypadku ceny za metr kwadratowy mieszkania, która uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji osiedla, tak koszt zakupu miejsca postojowego może wahać się od kilkunastu tys. złotych do nawet 100 tys. zł. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy mieszkanie kupujesz w centrum Warszawy, czy na przykład w niewielkim mieście liczącym do 50 tys. mieszkańców. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku inwestycja jest spora, szczególnie kiedy masz na uwadze wydatki związane z wykończeniem mieszkania i wyposażeniem go w niezbędne sprzęty. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie codziennej walki o przypadkowe miejsce do parkowania i zakup własnej części parkingu uważasz za standard, musisz wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na sfinansowanie tego wydatku.
Kredyt hipoteczny a miejsce postojowe
Decydując się na zakup miejsca postojowego możesz zostać postawiony w sytuacji, w której będzie ono przynależało do Twojego mieszkania lub stanowiło odrębną własność. W obydwóch przypadkach sfinansowanie jego zakupu możesz pokryć za pomocą kredytu hipotecznego. Jeżeli miejsce parkingowe posiada status przynależności do zakupionego przez Ciebie lokalu, jego nabycie po prostu podwyższa wartość całkowitą mieszkania. Wówczas będziesz zmuszony do wnioskowania o większą kwotę kredytu hipotecznego. Pamiętaj również, że wiąże się to z koniecznością zebrania dodatkowych środków w ramach wkładu własnego. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt konieczności posiadania większej zdolności kredytowej niż w przypadku zakupu jedynie lokalu mieszkalnego.
Jeżeli planujesz zakup miejsca postojowego, które nie przynależy do Twojego mieszkania, sytuacja nieco się komplikuje. Konieczny będzie odrębny kredyt i zastosowanie tzw. hipoteki łącznej. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami takimi, jak podwójna wycena nieruchomości, wpis do Księgi Wieczystej oraz ubezpieczenie kredytu. Mogą się pojawić również trudności w dysponowaniu miejscem parkingowym w przypadku chęci jego zbycia.
W związku z powyższym nie należy się dziwić, że wiele osób szuka innej metody na sfinansowanie zakupu miejsca postojowego niż wliczanie jego kosztu do kredytu hipotecznego lub decydowanie się na hipotekę łączną.
Inne sposoby na sfinansowanie zakupu miejsca parkingowego
Chcąc zapisać miejsce postojowe w poczet posiadanych nieruchomości, zawsze możesz zdecydować się na zaciągnięcie odrębnego kredytu gotówkowego. Pamiętaj jednak, że posiadając już zobowiązanie hipoteczne, a także nierzadko pożyczkę na modernizację mieszkania, Twoja zdolność kredytowa gwałtownie spada. Mając na uwadze ostatnie postanowienia zawarte w raporcie NBP o zaostrzeniu przez banki procedur weryfikacyjnych, istnieje ryzyko, że żaden bank nie zdecyduje się na udzielenie Tobie dodatkowego kredytu gotówkowego. Co zrobić zatem w sytuacji, w której nie zanosi się na nagły przypływ środków finansowych w najbliższym czasie?
Z pomocą może przyjść sektor pozabankowych instytucji pożyczkowych. Oferuje on obecnie nie tylko szybkie pożyczki, które musisz spłacić w całości po 30 dniach, ale także pożyczki ratalne umożliwiające pożyczenie większej kwoty (nawet do kilkudziesięciu tys. zł) i rozłożenie jej spłaty na kilka lat. Więcej o tego typu produktach może dowiedzieć się na przykład tu https://chwilowo.pl/chwilowki-na-raty/. Warto oczywiście przejrzeć oferty kilku pożyczkodawców, aby znaleźć propozycję, która najlepiej wpisze się w Twój budżet.
Pożyczka na zakup miejsca postojowego – na co uważać?
Niezależnie od tego, czy nabycie miejsca parkingowego przynależnego zamierzasz wliczyć w koszty kredytu hipotecznego, czy zdecydujesz się na dodatkową pożyczkę bankową lub pozabankową, musisz uważać na kilka aspektów. Przede wszystkim pamiętaj, aby Twoja decyzja była przemyślana i niepodyktowana chwilą. Koniecznie sprawdź kilka ofert i porównaj je pod względem kosztów ogólnych oraz warunków spłaty. Zakup mieszkania to jedna z największych inwestycji w życiu i branie na siebie w tym czasie kolejnych zobowiązań, może grozić pojawianiem się trudności w ich terminowej spłacie. Zanim skorzystasz z oferty banku czy instytucji pozabankowej, pamiętaj, aby sprawdzić ewentualne konsekwencje spóźnienia w regulowaniu należności. Choć obecnie zapewne nie chcesz o tym myśleć, to wielu sytuacji, a już na pewno tych związanych z zatrudnieniem i uzyskiwaniem dochodów, nie sposób przewidzieć w całości.