Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Co się bardziej opłaca?

5/5 - (1 vote)

Zakup mieszkania to ważna decyzja finansowa w życiu większości osób. Już na samym początku stajemy przed wyborem, czy lepiej jest kupić nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego? Zapraszamy do artykułu, w którym zapoznasz się z wadami i zaletami nieruchomości na tych rynkach, a także dowiesz się, co bardziej się opłaca.

Rynek wtórny a rynek pierwotny 

Na rynku wtórnym kupimy nieruchomości używane przez poprzednich właścicieli, za pośrednictwem biur nieruchomości bądź bezpośrednio od ich właścicieli. Nieruchomości te często są wykończone i urządzone, co nie każdemu może przypaść do gustu. 

W przypadku rynku pierwotnego nieruchomości są nowe, a jedną ze stron transakcji jest zawsze inwestor, czyli deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Z którego rynku zakupić nieruchomość? Na to pytanie z pewnością pomogą odpowiedzieć przedstawione poniżej zalety i wady rynku wtórnego oraz pierwotnego.

Zalety nieruchomości na rynku wtórnym

Jedną z zalet zakupu nieruchomości na rynku wtórnym jest to, że można szybko zrealizować transakcje. Ponadto istnieje możliwość wprowadzenia się w bardzo krótkim czasie od jej zakupu, gdyż mieszkanie może być już zaprojektowane, wyremontowane i wyposażone. Należy podkreślić, że mieszkania w starym budownictwie często są dużo tańsze, gdyż wymagają remontu, a budynek nie wygląda atrakcyjnie. Jeżeli cena wydaje nam się nadal zbyt wysoka, zawsze możemy spróbować ją renegocjować. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. 

Dodatkowym atutem nieruchomości z rynku wtórnego jest lokalizacja. Jeśli przykładowo, interesuje nas mieszkanie w centrum lub jego pobliżu, dużo łatwiej znajdziemy je na rynku wtórnym, niż na rynku pierwotnym. Dogodna lokalizacja to ważny aspekt dla wielu osób. Kto nie chciałby mieć blisko do pracy, szkoły i na zakupy, a w związku z tym nie tracić czasu na dojazdy. 

Nieruchomość z rynku wtórnego zwykle daje gwarancję, że już żadna inna nowa budowla nie powstanie, gdyż nie ma na nią miejsca. Kolejną zaletą rynku wtórnego jest to, w infrastruktura wokół jest już rozbudowana, czyli znajdują się szkoły, przedszkola, sklepy, parki.

Wady nieruchomości na rynku wtórnym

Wadą tego rynku jest to, że mieszkania często są dość stare i wymagają gruntownych remontów, a więc wymagają znaczących nakładów finansowych. Dodatkowym problem może być ocena stanu technicznego mieszkania, gdzie zdarzają się ukryte usterki i wady. 

Na rynku wtórnym koszt utrzymania nieruchomości jest znacznie wyższy niż w przypadku rynku pierwotnego, gdyż posiadają one stare i mało wydajne instalacje elektryczne, a także jest je trudniej ogrzać, co generuje wyższe opłaty.

Kolejną wadą jest niepraktyczny układ pomieszczeń, np. osobna mała kuchnia, salon daleko od kuchni, do którego przechodzi się długim wąskim korytarzem. Co więcej, układ pomieszczeń sprawia wrażenie mniejszego i ciasnego mieszkania.

Na starszych osiedlach często brakuje parkingów. Może być to znaczące utrudnienie dla osób, które posiadają samochód.

Zalety rynku pierwotnego

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym to przede wszystkim możliwość dopasowania wnętrz do swoich oczekiwań. Kupując mieszkanie, może być ono jeszcze w fazie projektu lub w trakcie budowy. W związku z tym często możemy mieć swój wkład w układ pomieszczeń w mieszkaniu. Przykładowo, jeżeli chcemy mieć jeden pokój większy kosztem drugiego, to prawdopodobnie istnieje możliwość przesunięcia ścian bez dodatkowych kosztów, o ile nie są to ściany nośne (element konstrukcyjny budynku). Co więcej, mamy pewność, że zakupiona nieruchomość na rynku pierwotnym nie posiada śladów użytkowania (usterki, zniszczenia), po poprzednich właścicielach.

Na rynku pierwotnym przede wszystkim mamy do czynienia z nowoczesnym budownictwem, zawierającym funkcjonalne rozwiązania, np. bezawaryjne windy, ogródki, podziemne miejsca parkingowe. Innowacyjny wygląd budynków, a także ich funkcjonalność oraz ciekawie zaprojektowane wnętrza, wpływają pozytywnie na atrakcyjność mieszkań na tym rynku i podnoszą ich wartość.

Kolejnym atrybutem rynku pierwotnego jest sąsiedztwo innych nowych budynków, które są estetycznie wykonane, zaprojektowane tak, aby pasowały do otoczenia. To wszystko sprawia, że wiele młodych osób decyduje się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

Wady rynku pierwotnego 

Podstawową wadą mieszkań z “pierwszej ręki” jest dość długi czas oczekiwania. Często zdarzają się opóźnienia w budowie, które mogą odsunąć oddanie do użytku, nawet o kilka miesięcy. Dlatego warto sprawdzić wiarygodność dewelopera, np. szukając informacji o nim w Internecie, sprawdzić, jakie posiada certyfikaty oraz jego wpis w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). 

Trzeba też pamiętać, że mieszkanie z rynku pierwotnego trafia do nas w stanie surowym, a to oznacza, że przed zamieszkaniem musimy je wykończyć (np. pomalować ściany, położyć płytki, podłogi), a także wyposażyć. 

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, gdzie osiedle dopiero powstaje, nie wiemy, jakie będzie jego otoczenie, np. jakie powstaną sklepy lub czy pojawi się przedszkole.

Częstą lokalizacją nowych mieszkań są obrzeża miasta, gdzie komunikacja miejska jest bardzo ograniczona. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy miasto nie ma w planach wprowadzenia nowej linii autobusowej. W przeciwnym wypadku dojazd do pracy może być dla nas utrudnieniem.

Co bardziej się opłaca mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Nieruchomość na rynku wtórnym może być znacznie tańsza niż z rynku pierwotnego, a dodatkowo, zawsze istnieje możliwość negocjowania jej ceny. Zakup mieszkania z “drugiej ręki” może się jednak wiązać z kosztownym remontem. 

Nieruchomość na rynku pierwotnym znacznie trudniej jest kupić w prestiżowych lokalizacjach, np. w centrum, gdyż zwykle brakuje tam miejsca do zabudowy. Nowe osiedla powstają więc na obrzeżach miasta, co może jednak obniżyć ich cenę.

Nie należy zapominać o kosztach związanych z zakupem nieruchomości. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego są to koszty związane z przeniesieniem własności, opłatą notarialną i podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% ceny transakcyjnej. 

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacimy, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania u pośrednika, to należy zapłacić mu prowizję w określonej wysokości. Z pewnością uiścimy też opłatę notarialną i koszty sądowe związane z przeniesieniem własności mieszkania. 

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bardziej opłaca się mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Czasem opłaca się kupić mieszkanie z rynku wtórnego, w centrum miasta i wyremontować je, gdyż taka lokalizacja najbardziej nam odpowiada. Jeżeli potrzebujemy większego spokoju oraz podoba nam się nowoczesne budownictwo, to może warto zainteresować się mieszkaniami z rynku pierwotnego. Natomiast, gdy budżet nas mocno ogranicza, tu warto zastanowić się nad rynkiem wtórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *