PPK: co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?

senior na plaży
5/5 - (3 votes)

Rząd zamierza przekonać Polaków do oszczędzania, wprowadzając nowy program, za sprawą którego mamy odkładać dodatkowe środki na emeryturę.

Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na prostej zasadzie – będziemy zarabiać nieco mniej „na rękę” teraz, za to znacznie więcej zostanie nam na starość. Na specjalne konto pracownik odkładać będzie mały wycinek swojego wynagrodzenia netto, o wartości co najmniej 2%, a maksymalnie 4% pensji brutto. Dorzucać będzie się również pracodawca, z tym, że jego wpłaty nie będą potrącane z pensji pracownika. Ich wysokość ma wynosić od 1,5 do 4% jego wynagrodzenia brutto. Uzupełnieniem tych wpłat są dodatek od rządu na start w wysokości 250 zł oraz coroczny bonus rzędu 240 zł.

Ile zaoszczędzimy na emeryturę z PPK?

Wszystkie wpłaty będą kumulować się na koncie, z którego zasobów będziemy mogli skorzystać po ukończeniu 60. roku życia. Rząd zakłada, że środki będą wypłacane w 120 ratach przez 10 lat, z możliwością jednorazowego wypłacenia 25%.

Co to oznacza w praktyce? Pracownik, który zarabiał 3 tysiące złotych brutto przez 45 lat pracy zgromadzi na koncie 196 tysięcy złotych, a jego dodatkowe miesięczne świadczenie z PPK wyniesie około 1800 złotych. Przy zarobkach rzędu 4 tysięcy brutto emerytowany pracownik co miesiąc dostanie dodatkowo aż 2400 złotych! Im większe zarobki, tym wyższe świadczenie.

Dla kogo Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi mają być objęte docelowo wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie. Wszyscy pracodawcy będą mieli obowiązek partycypacji w programie. Pracownik nie musi kłopotać się formalnościami z nim związanymi – to leży w gestii pracodawcy, który podpisuje umowę na zarządzanie kontami z wybraną instytucją finansową.

Pracownicy będą do PPK zapisywani automatycznie, ale uczestnictwo w nich jest dobrowolne – można z niego zrezygnować po złożeniu w zakładzie pracy odpowiedniego oświadczenia, które należy odnawiać co 4 lata. Oczywiście, w każdej chwili można do programu powrócić. Warto pamiętać, że wraz z zmianą miejsca pracy zgromadzone środki pozostają bez zmian na naszym koncie PPK. Po ewentualnej śmierci właściciela konta zgromadzone tam środki otrzymają jego spadkobiercy.

Pracownicze Plany Kapitałowe – terminy realizacji programu

Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie 1 lipca 2019. Jako pierwsi przystąpią do niego pracownicy dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób. 1 stycznia następnego roku dołączą do nich pracownicy przedsiębiorstw z 50-249 pracownikami, 1 lipca 2020 z 20-49 zatrudnionymi, a od 1 stycznia 2021 wszyscy pozostali, w tym pracownicy sektora publicznego. Rząd domyślnie chce objąć programem wszystkich Polaków w wieku 19-55 lat, których zatrudnienie przewiduje odprowadzanie przez pracodawcę składek, czyli ponad 11 milionów osób.

Szczegółowe informacje na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych można znaleźć na przykład na stronie PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe.

2 komentarzy w “PPK: co to są Pracownicze Plany Kapitałowe?

  1. PPK to według mnie dobry pomysł . Sam się nie mogę zmusić do odkładania , a jak to będzie takie z automatu z pensji to mnie to całkowicie odpowiada . Możę będę mieć trochę więcej pieniędzy na starość . Choć wątpię , żebym mógł se jeździć jak Niemcy po zagranicach .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *