Mieszkanie Plus: warunki, nabór, wnioski

3.6/5 - (8 votes)

Wstępny nabór w wybranych miastach do rządowego programu Mieszkanie Plus już ruszył. Ponad 70 miast wyraziło chęć przystąpienia do programu. Z dnia nadzień wzrasta liczba prawdopodobnych lokalizacji spełniających wyznaczone kryteria. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać mieszkanie, do kogo kierować wniosek? Czy Mieszkanie Plus odniesie podobny sukces jak Mieszkanie dla Młodych?
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

Mieszkanie Plus – dla kogo?

Wcześniej działające programy: Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych wspierały zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Mieszkanie Plus polega na budowie mieszkań pod wynajem, z możliwością późniejszego wykupienia na własność.

Mieszkanie Plus jest skierowany głównie do rodzin, które nie kwalifikują się na mieszkanie socjalne i nie posiadają zdolności kredytowej, pozwalającej na wzięcie kredytu hipotecznego. Co ważne, koszt najmu Mieszkania Plus ma być zdecydowanie niższy niż na rynku komercyjnym i w zależności od lokalizacji ma znajdować się w przedziale 10-20 zł za metr (bez opłat za media).

Decydując się na wynajem z opcją wykupu musimy liczyć, że czynsz wzrośnie o około 20 proc. Przy czym mieszkanie będziemy mogli nabyć na własność po 20-30 latach. Z tej opcji będzie można zrezygnować w każdym momencie a nadpłata zostanie zwrócona najemcy. Ważne jest to, że program ten nie narzuca granic wiekowych beneficjentów, jak było w przypadku MdM. Ustawa reguluje kto ma pierwszeństwo w naborze:

Lista osób uprawniownionych do Mieszkania Plus, źródło: https://mieszkanieplus.org.pl/

Gdzie i kiedy można składać wnioski do programu Mieszkanie Plus?

Przyjmowaniem wniosków, ich analizowaniem będą zajmowały się samorządy. Wynika to z faktu, iż władze lokalne najlepiej znają sytuacje materialną w swoim regionie. Dlatego właśnie samorządy będą ustalały kryteria i zasady kwalifikacji do rządowego programu. W związku z tym należy na bieżąco śledzić informację na temat Mieszkania Plus w danym mieście aby w odpowiednim czasie złożyć niezbędne dokumenty( polecamy stronę: https://mieszkanieplus.org.pl/).

Ważną informacją jest również fakt, iż w wynajmowanym mieszkaniu będzie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z członków rodziny.

W kilku polskich miastach rozpoczęła się już budowa nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus. W pozostałych trwają negocjacje z podwykonawcami. Rządowy program zaczyna nabierać realnych kształtów, a my czekamy na pierwszych zadowolonych beneficjentów.

7 komentarzy w “Mieszkanie Plus: warunki, nabór, wnioski

  1. niestety jestem właścicielem mieszkania i boję się, że raczej się nie załapię na żadne mieszkanko z opcją. szkoda złudnych nadziei. nawet jeżeli w tym moim lokum mieszka żona, bo jesteśmy w separacji i tak w gruncie rzeczy to nie mam gdzie się podziać…

  2. ten cały program mieszkanie plus to niezła robota. w końcu ktoś pomyślał o ludziach, którzy nie mają gdzie mieszkać i są skazani na mieszkanie razem z rodzicami. ciekawe tylko czy rzeczywiście te czynsze takie tanie będą jak zapowiadali.

    1. raczej tak, moja córka myśli o mieszkaniu z tego programu i dla takiej Bydgoszczy opcja z najmem ma kosztować 10,56 za m2. to przyzwoicie zwłaszcza, że w ostatnich czasach mieszkania u nas bardzo zdrożały. a tutaj jeszcze nowe i ładne budownictwo a nie stary, obdrapany blok

  3. takich ludzi którzy się kwalifikują jest cała masa. i tak wydaje mi się że największe szanse maja jedynie osoby z gromadką dzieci. dla mnie samotnej kobiety nie ma raczej szans na m+.

  4. Rząd chce pomóc nieudolnym średniakiem. Szkoda, że nie myślą o zaradnych, którzy sami inwestują w miejscach gdzie nie ma takich projektów i są przez Rejony Energetyczne kasowani po 85 zł. miesięcznie za posiadanie licznika w taryfie G11. Jedna kilowatogodzina kosztowała mnie przez ostatnie cztery lata 70 zł.
    Dla kogo te dogodności, na pewno nie dla mnie. Złodziejska prywata w tym kraju z przyzwoleniem kolejnych ekip.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *