Ile kosztuje budowa małego domu?

5/5 - (3 votes)

Posiadanie własnego domu z ogródkiem jest marzeniem wielu rodzin zmęczonych życiem w mieście. Najczęściej wybieranymi projektami domów są o powierzchni od 80 do 120 mkw. Są to domy nie tylko ekonomiczne w budowie, ale także stosunkowo tanie w utrzymaniu i spokojnie może w nim zamieszkać czteroosobowa rodzina. Ile kosztuje budowa takiego domu?
[udi_ikm_form regulamin_link=”2508″ form_type=”news”]

Technologie budowy domów mają wypływ na koszt

Przed przygotowaniem kosztorysu należy podjąć decyzję w jakiej technologii będziemy budować dom. Wiele się w tej kwestii zmieniło, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania, aby wybrać to najlepsze. Przy wyborze należy się kierować: izolacyjnością, paroprzepuszczalnością, trwałością, ognioodpornością oraz ceną.

Technologie budowy:

  1. Domy szkieletowe. Jest to jedna z najtańszych i najszybszych technologii budowy domów. Poza wykonaniem fundamentów, budowa nie wymaga wykonania żadnych mokrych prac, dzięki temu dom szkieletowy możemy wykonać o każdej porze roku. Technologia ta polega na wykonaniu konstrukcji budynku z drewna sosnowego lub świerkowego i wypełnieniu materiałem izolacyjnym. Od wewnątrz jak i z zewnątrz szkielet należy obić poszyciem (obecnie najczęściej stosuję się płyty OSB). Dom szkieletowy można dowolnie od zewnątrz wykończyć od zewnątrz – zarówno drewnianą deską jak i tynkiem. Decydując się na ten typ domu należy przede wszystkim wybrać firmę specjalizującą się w budowie tego typu domów, ponieważ najważniejsze jest precyzyjne wykonanie. Dodatkowo musimy mieć przygotowaną całą sumę pieniędzy – 70% budynku powstaje w hali produkcyjnej w związku z tym nie ma możliwości podzielenia budowy na etapy.
  2. Domy modułowe. Jest to jedno z najciekawszych sposobów budowy domu. Prawie całość prac wykonywanych jest w fabryce. Wyjeżdżają stamtąd gotowe moduły, które łączy się w całość na placu budowy. Wyróżniamy dwa typy domów modułowych: wykonane z keramzytobetonu lub szkieletowe. Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje to stalowa rama wypełniona keramzytobetonem. Ściany i stropy ocieplone są wełną mineralną, a od zewnątrz moduły są otynkowane. Co ciekawe w środku zamontowane są, zarówno drzwi i okna, oraz rozprowadzone wszystkie instalacje. Domy modułowe szkieletowe różnią się rozmiarami i konstrukcją. Ściany nośne i stropy wykonane są z drewna lub stali ocynkowanej a wypełnienie tworzy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Najważniejszy jednak jest czas oddania domu – zwykle wynosi od 40 do 60 dni!
  3. Domy z bali dedykowane są miłośnikom naturalnych rozwiązań. Drewno posiada dobrą ochronę cieplną, zdolność do samoregulacji wilgotności, ale także chroni przed hałasem.
  4. Domy murowane. Najpopularniejsza metoda budowy w Polsce. Ściany w zależności od preferencji wykonywane są np. z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów i łączone zaprawą murarską. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na ścianę:
    • jednowarstwową – wykonaną z materiałów jednego typu (bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych). Jej grubość wynosi 36,5-44 cm, a współczynnik izolacyjności nie może być większy niż 0,5W/(m²K). Największą zaletą tego typu ścian jest jej niewielki ciężar, małe zużycie materiałów jak i krótki czas realizacji.
    • dwuwarstwową – składa się z konstrukcji nośnej (bloczki z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne, silikaty lub kermazytobeton) oraz warstwy ocieplenia pokrytej tynkiem. Grubość tej ściany wynosi od 30 do 45 cm, a współczynnik izolacyjności nie może być większy niż 0,3W/(m²K).
    • trójwarstwową – składa się z wewnętrznej warstwy konstrukcyjnej, warstwy ocieplenia oraz zewnętrznej warstwy osłonowej (elewacyjnej) wykonanej np. z cegieł niewymagających tynkowania: klinkierowych lub silikatowych. Ściana trójwarstwowa ma około 50-55 cm grubości a współczynnik izolacyjności jest taki sam jak przy ścianie dwuwarstwowej. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, za to zapewnia najlepszą izolacje, nie tylko cieplną, ale także świetnie tłumi dźwięki.

Kosztorys budowlany – czy jest potrzebny?

Budując dom potrzebujemy kosztorysu inwestorskiego w którym podane zostaną wyceny potrzebnych materiałów. Chcąc znać nie tylko nakłady finansowe, którymi musimy dysponować do wybudowania wymarzonego domu, ale także roboczogodziny i ilość potrzebnych materiałów należy zamówić kosztorys pełny. Dokument ten możemy kupić razem z projektem lub zlecić jego wykonanie u kosztorysanta. Dom jest dużym przedsięwzięciem, dlatego warto już na samym początku zmierzyć się z oszacowaniem wydatków.

Budujemy dom – szacunkowy koszt budowy domu o powierzchni 100m²

Poniżej przedstawiamy szacunkowy koszt budowy domu jednorodzinnego z garażem o powierzchni 100 mkw. Stawki za materiały i robociznę na podstawie danych z III kwartału 2016 roku. Koszt budowy domu nie obejmuje zakupu działki pod budowę oraz wyposażenia domu. Dom budowany w technologi murowanej.

Szacunkowe koszty budowy domu o powierzchni 100 m2

Stan zerowy Koszty ogółem Koszty robocizny
roboty ziemne 4 365 zł 4 280 zł
fundamenty 18 712 zł 6 617 zł
łącznie 23 077 zł 10 897 zł

Stan surowy:

Stan surowy zamknięty Koszty ogółem Koszty robocizny
Ściany nośne 22 295 zł 5 692 zł
kominy 7 501 zł 914 zł
stropy 19 599 zł 8 310 zł
konstrukcja dachu 9 407 zł 3 341 zł
pokrycie dachu 32 547 zł 8 608 zł
schody i balustrady 14 985 zł 3 230 zł
stolarka okienna i drzwiowa 28 976 zł 3 163 zł
łącznie 135 308 zł 33 257 zł

Wykończenie:

Stan wykończony Koszty ogółem Koszty robocizny
ścianki działowe 7 090 zł 2 972 zł
tynki wewnętrzne 20 330 zł 10 540 zł
malowanie 3 227 zł 1 761 zł
posadzki i podłogi 27 612 zł 9 633 zł
elewacja 9 474 zł 5 676 zł
łącznie 67 732 zł 30 582 zł

Instalacje:

Instalacje Koszty ogółem Koszty robocizny
instalacja wodociągowa 5 059 zł 1 863 zł
instalacja kanalizacyjna 5 631 zł 2 018 zł
instalacja gazowa 10 094 zł 500 zł
instalacja C.O. 13 343 zł 2 422 zł
Instalacja elektryczna 9 465 zł 3 128 zł
łącznie 43 593 zł 9 931 zł
Całkowity koszt budowy* 269 710 zł 84 667 zł

*Podane kwoty są kwotami netto – bez VAT. Do wyceny przyjęto: materiał ścienny cegła silikatowa, okna PCV, kocioł gazowy, strop drewniany, dach dwuspadowy, dachówka cementowa. Dom budowany w technologii standardowej (nie energooszczędnej). Źródło: lipinscy.pl na podstawie Sekocenbud

Możemy zauważyć, że najmniejszym kosztem jest pierwszy etap budowy. Najdroższe jest doprowadzenie do stanu zamkniętego. Wówczas też najwięcej zapłacimy za robociznę. Jeżeli mamy odpowiednie umiejętności oraz czas możemy wykonać te prace sami, wówczas pozostanie nam sporo gotówki na wykończenie.

Od czego zależy koszt budowy domu?

Na końcowy koszt wybudowania domu składa się wiele czynników. Decydująca jest, nie tylko technologia, ale także min. styl architektoniczny. Im prostsza bryła tym tańsza będzie w realizacji. Dach wielospadowy będzie droższy niż dwuspadowy. Tak samo sprawa wygląda jeżeli chodzi o piwnice – dom niepodpiwniczenia będzie tańszy niż podpiwniczony. Oszczędności należy także szukać na etapie wyboru wykonawcy.

Najtaniej jest wybudować dom samemu lub z pomocą rodziny tzw. system gospodarczy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości poszukajmy ekipy z okolicy zamiast firmy budowlanej o zasięgu ogólnopolskim. Koniecznie zweryfikujmy czy materiały użyte w projekcie możemy zastąpić tańszymi o porównywalnej jakości. Możemy zastąpić okna drewniane oknami PCV a dachówkę ceramiczną gontami. Kupując materiały w marketach starajmy się szukać promocji lub wynegocjować rabat.

Budując dom nie warto oszczędzać na: materiałach izolacyjnych, materiałach z których zbudowany jest dom (ściany, stropy), konstrukcji dachu, instalacji (C.O, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej). Wymiana może wiązać się nie tylko z dużymi kosztami, ale także remontem.