Sprawdzamy, co słychać w rządowych programach mieszkaniowych

Sprawdzamy, co słychać w rządowych programach mieszkaniowych
5 (100%) 1 vote

Od paru lat w naszym kraju prowadzona jest polityka mająca na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Rząd stara się doprowadzić do zmian, które staną się szansą dla wielu Polaków. Rodzina na Swoim była pierwszym programem, którego idea zakładała pomoc w nabyciu nieruchomości. Projekt z czasem zyskał popularność, jednak tak jak jego następca, wymagał nowelizacji po konfrontacji panujących realiów z zapisami ustawy.

Kredyty w ramach RnS można było zaciągnąć w latach 2009- 2013. Obecnie działają dwa programy: Mieszkanie dla Młodych oraz Mieszkanie Plus. Po zakończeniu MdM można będzie skorzystać także z Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Poniżej przedstawiamy najnowsze informacje odnośnie rządowych form wsparcia.

Mieszkanie dla Młodych 2018 – to już ostatnia szansa

Parę dni temu ogłoszony został dodatkowy nabór wniosków w ramach Mieszkania dla Młodych. Było to możliwe dzięki nowelizacji do ustawy. Eksperci mieli rację i sierpniowy MdM spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a nawet przerósł ich oczekiwania. Pula udostępnionych środków została zarezerwowana w zaledwie 6 godzin. Jedynie najszybsi skorzystali, pozostali będą musieli poczekać do stycznia. Z początkiem przyszłego roku uruchomiona zostanie ostatnia już pula. Rząd podkreślał wielokrotnie, iż program MdM nie zostanie przedłużony i wygaśnie zgodnie z datą zapisaną w ustawie. Więcej na stronie: mieszkaniedm.pl.

Mieszkanie Plus- co nowego?

Pierwsze listy intencyjne w sprawie programu Mieszkanie Plus zostały podpisane w październiku 2016 roku, od tego czasu liczba miast zainteresowanych wzięciem w nim udziału znacznie wzrosła. Już około 70 miejscowości wskazało potencjalne lokalizacje, na których miałyby stanąć mieszkania. Budowa jest na bardzo zaawansowanym poziomie w Białej Podlaskiej, także w Jarocinie trwają intensywne prace. W ostatnim czasie Gdynia, Wałbrzych oraz Pruszków rozpoczęły budowę. Stawianie budynków dzięki prefabrykatom jest znacznie szybsze niż w tradycyjny sposób.

To z pewnością bardzo dobre informacje dla osób zainteresowanych tanim najmem z opcją dojścia do własności. Na chwilę obecną jedynie Biała Podlaska rozpoczęła wstępny nabór wniosków. W pozostałych miejscowościach na razie nic nie wiadomo w tej kwestii, a zainteresowanie mieszkaniami jest ogromne. Bardzo dobrze widać to na przykładzie pilotażowej miejscowości, gdzie powstać ma 186 mieszkań, a do tej pory napłynęło już 600 wniosków. Więcej: mieszkanieplus.org.pl.

Co dalej z IKM?

Jak pisaliśmy niedawno projekt dotyczący Indywidualnych Kont Mieszkaniowych trafił pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Na razie nie ma żadnych dalszych ustaleń. Najtrudniejszym punktem będzie z pewnością ustalenie wysokości dofinansowania oraz zakresu oszczędzania na cele remontowe. Przed Indywidualnymi Kontami Mieszkaniowymi jest jeszcze długa ścieżka legislacyjna, jednak rząd chce aby ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku. Miejmy nadzieję, że się to uda i wszystko potoczy się z godnie z planami.

Polityka mieszkaniowa w Polsce

Rządowe programy znajdują się na różnych etapach rozwoju. Cały jednak czas dokładane są starania nad zachowaniem ciągłości wsparcia dla osób zainteresowanych. Dogonienie średniej europejskiej nie będzie łatwe i tylko długofalowa polityka może przynieść oczekiwany rezultat. Dlatego działania powinny być kompleksowe i odpowiadać na różne zapotrzebowania.