Spółdzielnie wejdą w skład Narodowego Funduszu Mieszkaniowego

5/5 - (3 votes)

Narodowy Program Mieszkaniowy powstał w oparciu o uchwałę z dnia 27 września 2016 roku. Jego podstawowym założeniem jest poprawa sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Pakietem mającym służyć realizacji tego celu jest program Mieszkanie Plus.

Dlaczego konieczne są zmiany?

Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są ogromne, a ich zaspokojenie nie będzie łatwe. Dogonienie średniej europejskiej w stosunku, co do ilości mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców wymaga zastosowania środków na wielu płaszczyznach (więcej na temat sytuacji w Polsce pisaliśmy tutaj). Rząd pragnie zniwelować różnice pomiędzy Polską a krajami członkowskimi w ciągu najbliższych lat. Takie plany wymagają według szacunków budowy prawie 3 mln mieszkań. Jedną z metod na osiągnięcie celu ma być umożliwienie wejścia do programu Mieszkanie Plus spółdzielniom poprzez nowelizację ustawy. Ułatwi to realizację założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rada Ministrów przyjęła projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Szymona Huptysia. Dostosowuje on zapisy ustawy o spółdzielniach do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Czego dotyczy najważniejszy zapis nowelizacji?

Program Mieszkanie Plus w jednym ze swych filarów zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Uzyskanie lokalu na własność miałoby wiązać się z opłacaniem czynszu wyższego o 20% w stosunku do standardowego (czynsz bez tej opcji miałby kształtować się na poziomie 10-12 zł za m2). Zgodnie z nowelizacją ustawy spółdzielnie będą miały obowiązek określić dokładny termin możliwości przejęcia przez lokatora mieszkania na własność. Ten zapis ma mieć decydujące znaczenie w ich przyłączeniu do realizacji programu, bowiem umożliwi spełnienie zapisu o mieszkaniach własnościowych. Również lokatorzy zajmujący dawne lokale zakładowe będą mogli, po uregulowaniu odpowiednich opłat, wykupić mieszkania na własność.

Co jeszcze przyniesie nowelizacja ustawy o spółdzielniach?

Poza tym w nowelizacji zawarte są zmiany dotyczące zapewnienia uczestnictwa spółdzielni poprzez pełnomocnika, przy czym jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jednego członka. Uchwała Walnego Zgromadzenia zostanie przyjęta liczbą głosów określonych w ustawie lub statucie. Reguluje także kwestie związane z wydatkami na utrzymanie nieruchomości przez właścicieli lokali. Spod egzekucji mają być wyłączone opłaty za media pochodzące od osób zamieszkujących lokale spółdzielcze. Nowelizacja zmienia także zapisy, co do możliwości zostania pełnoprawnym członkiem spółdzielni. Odtąd przywilej ten ma obejmować jedynie osoby posiadające prawo do lokalu należącego do spółdzielni mieszkaniowej.

Jak nowelizacja wpłynie na realizację założeń Narodowego Funduszu Mieszkaniowego?

Wprowadzane zmiany mają znacząco poprawić szanse na realizację założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego. Czy ścieżka, jaką kieruje się rząd jest właściwa? Okaże się już niedługo. Nowelizacja ustawy o spółdzielniach ma okazać się przełomem i kolejnym krokiem milowym na drodze ku polepszeniu sytuacji mieszkaniowej Polaków. Bez względu na to, czy rzeczywiście to posunięcie stanie się kluczowe, należy przyznać iż rząd wykazuje się ogromną konsekwencją i podejmuje działania zapowiedziane w ustawie. Napawa to pewnym optymizmem i daje perspektywę na poprawę warunków bytowych wielu rodaków.

4 komentarzy w “Spółdzielnie wejdą w skład Narodowego Funduszu Mieszkaniowego

  1. mieszkanie na własność- to jest ta zmiana. wiele osób pewnie z tego skorzysta. w sumie dobrze że są jakieś zmiany. nie jestem tylko przekonana do tego, czy to wystarczy…

  2. i co te spoldzielnie maja do zaoferowania???? stare rudery z betonowej plyty. dla mnie szału nie ma, przyszłościa jest nowe budownictwo a nie to stare kture straszy.

    1. stare obdrapane i do remontu. może akurat uda się coś zmienić. dla mnie nie ważne gdzie, byle mieć dobra warunki do życia.

    2. zgadzam się blokowiska ze starej płyty z azbestem, które już zaczynają się sypać. Nie zainwestowałabym tyle kasy w mieszkanie, które nie przetrwa dłużej niż 30 lat, nawet po wykupieniu jak to później sprzedać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *