Ruszyła budowa w oparciu o Mieszkanie Plus

Ruszyła budowa w oparciu o Mieszkanie Plus
5 (100%) 6 votes

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są jednym z trzech filarów programu Mieszkanie Plus. Bliższy realizacji niż IKM jest plan budowy tanich mieszkań. W niektórych miastach już rozpoczęto prace. Mieszkańcy pozostałych miejscowości czekają z niecierpliwością. Zainteresowanie samorządów uczestnictwem w programie rośnie z każdym miesiącem. Najnowsze doniesienia, pierwsze wizualizacje nieruchomości oraz aktualną listę miast, w których powstaną mieszkania wraz ze wstępnymi lokalizacjami można znaleźć na stronie http://mieszkanieplus.org.pl/.

Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus ciągle wzrasta

W ramach programu Mieszkanie Plus listy intencyjne podpisało już ponad 70 miast i gmin z całej Polski. Prace nad budową tanich mieszkań z opcją dojścia do własności ruszyły już w Białej Podlaskiej oraz Jarocinie. Program ten jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który ma na celu poprawę sytuacji lokalowej Polaków. Pierwszą symboliczną łopatę wbito w grudniu 2016 roku w Białej Podlaskiej, mniej więcej w tym samym czasie w Jarocinie podpisano umowę z generalnym wykonawcą pierwszego z osiedli. Do tej pory Jarocin oddał już trzy działki pod budowę, w sumie w gminie ma powstać około 400 mieszkań.

Projekt domu wielorodzinnego z programu Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus jest rządowym programem, w ramach którego cena budowy metra kwadratowego lokalu ma nie przekraczać 3 500 zł. Jednocześnie ich standard powinien spełniać współczesne wymogi architektoniczne i urbanistyczne. Projekty mieszkań mają uwzględniać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Spełnienie wszystkich tych wymogów nie jest łatwe, dlatego został ogłoszony konkurs na opracowanie projektu modelowego domu wielorodzinnego w ramach pilotażu programu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 12 września 2017 roku podczas uroczystej gali. Wnioski można składać na stronie BGK Nieruchomości od 23 marca do 20 kwietnia 2017 roku. Projekty mają uwzględniać funkcjonalność oraz nowoczesność. W organizacji konkursu BGK Nieruchomości wspiera Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Zwycięzca konkursu otrzyma 50 tysięcy złotych, za drugie miejsce przewidziana jest kwota w wysokości 40 tysięcy złotych, trzecie to 30 tysięcy. Przewidziane są także kwoty w wysokości 20 tysięcy złotych dla trzech wyróżnień.

Budowa pierwszych mieszkań w ramach Mieszkania Plus

Pierwsze listy intencyjne w ramach Mieszkania Plus podpisało 17 miejscowości w październiku 2016 roku. W Bielsku Białej jako pierwszej ruszyły prace budowlane w oparciu o program. Miało to miejsce już po dwóch miesiącach od zawarcia wstępnych porozumień. Jarocin także oddał działki pod budowę. Które miejscowości będą następne? W całym kraju trwa sprawdzanie wskazanych gruntów pod kątem nowych inwestycji. Do samego Jarocina wpłynęło już więcej wstępnych wniosków niż planowanych jest mieszkań. Do tej pory jest ich ponad 500, nawet od osób z USA czy Wielkiej Brytanii, które chcą wrócić do kraju.