Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM
5 (100%) 4 votes

Projekt ustawy odnośnie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych miał trafić pod obrady w połowie tego roku. Czas upływa a w prasie pojawiają się tylko wzmianki na ten temat. IKM mają zastąpić tak popularny program Mieszkanie dla Młodych, którego wygaśnięcie nastąpi w roku 2018. Chociaż przyjmą one inną postać od swojego poprzednika, to cel zostanie zachowany- poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków. Wiele osób oczekuje z niecierpliwością na ustawę, a w szczególności określenie wysokości dopłat do oszczędności na cele mieszkaniowe oraz kryteriów ich przyznawania.

Projekt ustawy o IKM

Dla wszystkich zniecierpliwionych mamy dobrą wiadomość! Zgodnie z zapowiedziami już w tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o IKM. Jej wejście w życie zapowiadane jest wstępnie na początek przyszłego roku. Natomiast pierwsze dopłaty na rok 2019. Wypłatą miałby zająć się Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny w tej chwili za rozdysponowanie środków w ramach MdM. To dopiero początek ścieżki jaką musi przebyć ustawa, jednak ważne jest rozpoczęcie kolejnego etapu na drodze do wprowadzenia planów w życie.

Na chwilę obecną nie są znane szczegóły odnośnie wysokości premii na jaką liczyć by mogli przyszli beneficjenci. Wstępnie wspominana była wysokość około 5% w skali roku. Nie wiadomo jednak, czy ten poziom zostanie zachowany. Do tego należy doliczyć zwolnienie z 19% podatku Belki, ale tylko do pewnego poziomu, który również powinien zostać w najbliższym czasie sprecyzowany.

Założenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych

Przypomnijmy: zgodnie z zapowiedziami IKM miałyby być formą oszczędzania na cele mieszkaniowe. Jako specjalne konta zakładane w bankach i SKOK-ach byłyby zwolnione z podatku Belki (tylko do pewnego poziomu). Dodatkowo ich posiadacze, spełniający określone ustawowo warunki, otrzymaliby premie. Środki w ten sposób zgromadzone będzie można przeznaczyć na szeroko rozumiane cele mieszkaniowe włącznie z remontem.

Kiedy będzie można oszczędzać na IKM?

Na razie pozostaje nam jedynie czekać. Pocieszający jest fakt rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Przejście całego procesu legislacyjnego jest niezbędne. Od projektu do wejścia w życie potrafi minąć sporo czasu. Jak do tej pory rządowe zapowiedzi potwierdzają deklarowane początkowo terminy.