Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?
5 (100%) 1 głosów

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego stajemy przed dylematem: wybrać gotowy projekt z katalogu czy przygotowany przez architekta, zgodnie z naszymi marzeniami i oczekiwaniami. Wszystko zależy od naszych preferencji, ale także od tego jakim budżetem dysponujemy. Poniżej przedstawimy zalety oraz wady obydwóch rozwiązań.

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego

Projekty indywidualne zazwyczaj wybierane są przez właścicieli trudnych działek, na których trudno wkomponować domy z katalogów lub te osoby, które nie znalazły gotowego rozwiązania spełniającego ich potrzeby. Największym plusem takiego projektu jest fakt, że dostosujemy ilość oraz rozkład pomieszczeń do naszych preferencji. Razem z architektem stworzymy idealny dom. Cena projektu jest uzależniona od kilku czynników min.:
• wielkość domu,
• skomplikowanie rozwiązań,
• czynności przedprojektowe (mapy, geologia, uzgodnienia pozwalające na złożenie wniosku na budowę),
• regionu kraju, renomy pracowni architektonicznej.

Pamiętajmy także, że decydując się na indywidualny projekt musimy określić jaki zakres prac ma wykonać architekt. Najtańszym, ale jednocześnie najbardziej ryzykownym rozwiązaniem, jest wykonanie samego projektu budowlanego. Okazuje się, że pozorna oszczędność na tym etapie może wpędzić nas w tarapaty. Dlatego dobrą praktyką jest dodatkowo zlecenie wykonania zakresu opracowań:
• materiałów przedprojektowych (mapy, badania gruntu itp.)
• koncepcji architektonicznej,
• projektu wykonawczego (konstrukcja, instalacje wewnętrzne),
• nadzór autorski.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dom zostanie zbudowany zgodnie z początkowymi założeniami. Ceny za projekt indywidualny to kilka a nawet kilkanaście tysięcy. Pracownie architektoniczne zazwyczaj podają koszt projektu w przeliczeniu na metr kwadratowy (ceny wahają się od 50 -200 zł/m2). Szacuje się, że może to być 2-5% wartości inwestycji.

Projekt gotowy domu jednorodzinnego

Największą zaletą kupna gotowego projektu jest cena – średnia cena to wydatek od dwóch do trzech tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że decydując się na to rozwiązanie musimy przed przystąpieniem do budowy wykonać adaptację projektu. Czynność ta musi być wykonana przez osobę do tego uprawnioną czyli certyfikowanego architekta. Co więcej, każdy projekt jest chroniony prawami autorskimi, w związku z tym, zmiany nie mogą być dowolne. Dlatego podejmując decyzję należy sprawdzić, jakich zmian możemy dokonać.

Adaptacja projektu jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt przystosowuje projekt do konkretnych uwarunkowań działki, a następnie dopasowuje do planu zagospodarowania przestrzennego oraz dostosowuje do stref obciążeń konstrukcyjnych. Dodatkowo obejmować może także zmianę położenia okien i ich liczbę lub nieznaczną zmianę szerokości budynku.

Koszt adaptacji projektu zaczyna się od około 2500 zł. Uzależniony jest od tego, jakie biuro architektoniczne wybierzemy i jak wiele zmian trzeba będzie nanieść. Do tego trzeba koniecznie doliczyć mapy geodezyjne oraz badania geotechniczne (przeciętny koszt to od 500 do 1 500 zł).

Wybór między gotowym projektem a indywidualnym nie jest łatwy. Należy jednak kierować się racjonalnymi przesłankami. Wybierając dom z katalogu trzeba przeanalizować ilość zmian, które zamierzamy wprowadzić, może okazać się, że będzie to bardziej pracochłonne i kosztowne niż zamówienie projektu indywidualnego. Działa to tak samo w drugą stronę. Proste bryły domów znajdziemy w katalogach. Wybór projektu to dopiero początek wydatków związanych z budową więc nie ma sensu przepłacać już na starcie.

Jeden komentarz w “Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

  1. indywidualny projekt jest bardzo drogi. moim zdaniem nie warto przepłacać w tej kwestii. jest tyle gotowych projektów które są naprawdę świetne a kosztują znacznie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *